Arap Kurabiye

'Yemek Tarifleri' forumunda zipper tarafından 7 Oca 2013 tarihinde açılan konu

1. zipper

zipper quae nocent docent

malzemeler:

Hamuru:

3 haşlanmış yumurta sarısı
    1 paket oda sıcaklığında margarin
    1 paket vanilya
    3-3.5 br. un

üzerine:

yarım su bardağı pudra şekeri
    yarım su bardağı nesquik
    yarım su bardağı kakao (veya çekilmiş filtre kahve)

not: kabartma tozu eklemiyorsunuz.

hazırlanması:

haşlanmış yumurta sarılarını elle iyice ufalayın. margarini katın. iyice bulamaç haline getirin. vanilyayı ekleyin.

aldığı kadar un eklenir yoğurun. unu yavaş yavaş ekleyin. ceviz büyüklüğünde alıp elin içinde top yapın. kolaylıkla şekil alıyorsa daha fazla un koymayın.

fındık kadar (veya cevizden biraz küçük) top yapın. 170 derecede 15 dakika pişirin.

pudra şekeri,kakao ve nesquik'i bir kapta karıştırın. (küçük bir leğen gibi geniş bir kap olursa daha iyi oluyor) fırından çıkan sıcak kurabiyeler hemen bu karışıma bulayın.

Soğuyunca servis yapın.

2. curium

curium Primus inter pares

yapması kolay gibi ama beni içindeki yumurta sarısı düşündürüyo biraz acaba diğer malzemeler tadını baskılıyor mudur?

3. zipper

zipper quae nocent docent

yok canım kesinlikle yumurta kokusu ve tadı almıyorsun.başta insanı düşündürüyor ama çok güzel ve sunumuşık bir kurabiye;)

4. alkane

alkane Well-Known Member

yumurta olayına bende takılmıştım ama,zipperim denedim deyince tamamdır yani;)

5. sevdem

sevdem Well-Known Member

bende yumurta sarısına takıldım...

teşekkürler zipper

6. curium

curium Primus inter pares

ne paylaşcam ya bütün tepsiyi bir başıma yerim ben :p:p:p yola çıkmadan yaparım kolay eriyip dağılan bişi mi ben yolda giderken yerim :füü::füü:

7. Emma

Emma New Member

bu kurabiye ile ilgili bir anımı nakledeyim himennn

Tokat'ta tayinimiz çıkınca arkadaşlar her biri ayrı çağırdı sağ olsunlar, orada biraz kalabalık bir gruptuk, tek tek tabak hazırlamak yerine açık büfe tarzı hazırlıyorduk herkes istediğinden alıyordu. Neyse yine çok güzel bir ikram menüsünün yanında köfte var ne alaka. Pastalar börekler ve köfte, üstelik Md yrd sının eşi yapmış getirmiş. Tabi ayıp olmasın diye aldık, ama tadı o kadar hoşumuza gitti ki hemen tarifi aldık. Meğerse Arap Kurabiye imiş.

teşekkürler Zipper bu yıl tarifi öğrencilerime vermiştim, annelerden biri olmaz demiş yaptırmak istememiş, ama bizim kız ödev olup yapınca hoşlarına gitmiş bu da iki nolu anımsı gibi bişiyy oldu.

Bu Sayfayı Paylaş