Bonfile Sarma

'Yemek Tarifleri' forumunda "DOĞU$" tarafından 5 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. "DOĞU$"

"DOĞU$" <b>Eurovision Delisi :)</b>

Bonfile Sarma

4 kişilik
    15 dakika
    Önceden ısıtılmış fırında 180-200 derecede 15 dakika.
    Sos hazırlığı: Tavada 15 dakika

Malzemeler

Bonfile (1 kg ,dövülmüş), Kabak (1 adet),
    Domates (2 adet), Havuç (2 adet),
    Soğan (1 adet), Taze fasulye (4-5 adet),
    Sivribiber (4 adet), Salça (1 çorba kaşığı),
    Maydanoz (1 tutam), Sıvıyağ (1 çay bardağı),
    Sarımsak (4 diş), Tuz (1 tatlı kaşığı),
    Karabiber (1-2 tatlı kaşığı),
    Un (1 tatlı kaşığı), Nar eksişi (1 çorba kaşığı).

1. Adım

Tavaya 2 çorba kaşığı sıvıyağ koyun ve kızdırın. 1 adet soğanı ince dilimler halinde doğrayın. Soğanları kızgın yağda pembeleşinceye kadar kavurun. 2 adet havucu ince dilimler halinde kesin. Havuçları da soğanlarla birlikte sote edin. 4-5 dal taze fasulyeyi ince ince doğrayın ve tavaya ilave edin.

2. Adım

Tavaya 2 çorba kaşığı sıvıyağ koyun ve kızdırın. 1 adet soğanı ince dilimler halinde doğrayın. Soğanları kızgın yağda pembeleşinceye kadar kavurun. 2 adet havucu ince dilimler halinde kesin. Havuçları da soğanlarla birlikte sote edin. 4-5 dal taze fasulyeyi ince ince doğrayın ve tavaya ilave edin.

3. Adım
    Bonfileleri fırın tepsisine dizin ve etlerin üzerini fırça ya da elinizle yağlayın. Önceden ısıtılmış 180-200 derece fırında 15 dakika pişirin.

4. Adım

Etler pişerken bir tavaya 2 çorba kaşığı sıvıyağ koyun ve kızdırın. 4 diş sarımsağı küçük küçük kesip, kızgın yağda kavurun. Bu sırada 4 adet sivribiberi ince ince kıyın ve sarımsaklarla birlikte kavurun. 2 adet domatesi küçük küpler şeklinde doğrayıp kaba ekleyin.

Domatesi biber ve sarımsaklarla birlikte iyice karıştırıp 2 dakika pişirin. 1 çorba kaşığı salça ekleyin ve karıştırmaya devam edin. 1 tatlı kaşığı un, 1 çorba kaşığı nar ekşisi, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı karabiberi ekleyin kaynamaya bırakın. Sos koyulaşana kadar yaklaşık 10 dakika pişirin.

5. Adım

Fırında pişirdiğiniz bonfileleri dilimleyerek servis tabağına alın. Sarma dilimlerinin üzerine hazırladığınız sostan dökerek servis yapın.

Püf Noktası

Aldığınız bonfileleri kasapta iyice dövdürüp inceltin, ya da siz dövün.

Bonfilelerin geniş ve çok ince olması önemlidir. Sardığınız ruloların açılmasından endişe ederseniz, ruloların üzerine kürdanlar saplayarak ya da folyoya sarıp fırına verebilirsiniz.

Yanında garnitür olarak pilav ya da patates ile servis yapabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş