Erkeklerin kapandığı tek yermiş

'Serbest Kürsü' forumunda solitaryman tarafından 24 Haz 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. solitaryman

solitaryman New Member

Nijer’in kuzeyinde yaşayan ve 12 milyon nüfuslu ülkede kadınlar değil, erkekler başlarını örtüyor.

Nijer’in kuzeyinde yaşayan ve 12 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan Tuareg toplumunda, kadınlar değil, erkekler başlarını ve yüzlerini örtüyor.

Orta Afrika ülkelerinden Nijer’in kuzeyinde yoğun olarak yaşayan Tuaregler, kendilerine özgü, dilleri ve yaşam tarzlarıyla dikkati çekiyorlar. Nijer’in 12 milyonluk nüfusunun yüzde 9’unu oluşturan ve tamamı Müslüman olan Tuareg toplumunda, kadınlar yerine, sadece erkekler yüzlerini gözleri açıkta kalacak şekilde örtüyorlar.

'Çöl adamları' olarak da bilinen Tuareglerin, delikanlılık çağından itibaren yüzlerini örtmeye başladıkları ve aile fertleri dahil olmak üzere ölene kadar yüzlerini bir daha kimseye göstermedikleri bildirildi.

Geçmiş yıllarda sadece Batı Sahra Çölü’nde yaşadıkları ifade edilen Tuareglerin, son yıllarda Nijer’in şehirlerinde de yaşamalarına rağmen yüzlerini örtme geleneklerini buralarda devam ettirdikleri kaydedildi.

Nijer’in başkenti Niamey’de yaşayan Tuareg toplumunun ileri gelenleri, yüzlerini örtmenin dini bir simge olmaktan ziyade, atalarının geçmişte çölde yaşamalarından kaynaklandığını ifade ettiler.

Geçmiş yıllarda ticaret yapanlara deve kervanlarıyla öncülük yapan atalarının, çöl kumlarından korunmak için yüzlerini örttüklerini belirten Tuaregler, bu uygulamanın daha sonra gelenek haline geldiğini ve bunu devam ettirdiklerini kaydettiler.

Tuareg toplumunda kadın, güçlü ve özgür yapısıyla da biliniyor. Ülkenin etnik yapısını oluşturan Hausa, Songay ve Kanuri gibi diğer topluluklardaki hem cinslerine oranla Tuareg kadınının kendi hayatıyla ilgili kararları kendisinin verebildiği belirtildi.

Bu arada, 1990’lı yıllarda Nijer hükümetiyle sorun yaşayan Tuareglerin ayrı bir yönetim kurabilmek için silahlı mücadele verdikleri öğrenildi.

2. Küflü Siyah

Küflü Siyah <b>Siyah İnci'miz (: </b>

"tuareg" isimli bir kitap var.
    okumanızı tavsiye ederim.
    beğenmiştim.

3. solitaryman

solitaryman New Member

elimdeki kitapları okumam yaklaşım 2-3 ayımı alır ama okuyacaklar listeme ekledim teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş