Facebook WhatsApp'ı satın alıyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda sha. tarafından 3 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı 4 milyar doları nakit olmak üzere 16 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

  Mobil hızlı mesajlaşma servisinde büyümek isteyen Facebook, aylık yaklaşık 450 milyon kullanıcısı olan WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın almak için şirket ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

  Şirketten yapılan açıklamada, WhatsApp için 4 milyar dolarlık nakit ödeme yapılacağı, geri kalan 12 milyar doların ise hisse senetleri yöntemiyle ödeneceği belirtildi.

  Facebook Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg, "WhatsApp dünyada 1 milyar insanı birbirine bağlama yolunda, bu kadar önemli bir dönemeci aşan şirketler zaten inanılmaz değerli" diyerek, satın alma işleminin gerçekleşeceğini açıkladı.

  Zuckerberg'in uzun dönemdir mobil mesajlaşma uygulamalarını Facebook bünyesine katmak istediği, bunun için geçen yıl Facebook'un Snapchat'a 3 milyar dolar teklif ettiği ancak bunun kabul edilmediği bildirildi.

  Satın alma işleminin gerçekleşmesiyle WhatsApp'ın kurucusu ve Üst Yöneticisi Jan Koum, Facebook yönetim kuruluna katılabilecek.

  AA
   

Bu Sayfayı Paylaş