Gideros Koyu - Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Uygu tarafından 5 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunan Türkiye'nin gözde tatil mekanlarından Gideros Koyu, yaz sezonun açılmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başladı.

  [​IMG]

  Çoğunluğunu yabancı misafirlerin oluşturduğu gruplar, sabah erken saatlerden Gideros'un muhteşem manzarasının tadını çıkarabilmek için Gideros'a geliyor. Kastamonu'nun Cide ve Bartın'ın Kurucaşile ilçesine yaklaşık 15 dakika mesafede bulunan Gideros Koyu'ndaki pansiyonlarda konaklama imkanı bulan misafirler, güzel bir tatil için bu tarihi ve doğal mekanı seçiyor.

  [​IMG]

  Deniz yoluyla Cide'ye gelip Gideros'a demir atan küçük teknelerdeki misafirler ise yaklaşık bir haftalık tatilin ardından ülkelerine dönüyor. Kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarından oluşan yemyeşil bir örtüyle çevrilen Gideros, zümrüt yeşili bir gölü andırıyor.

  Gideros Koyu zamanında kaçakçıların ve korsanların saklandığı bir gizli koy ve Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu'ya geçirilecek cephanelerin saklandığı bir mekan olarak da biliniyor.

  İsmi Cenevizliler'den kalma Gideros Koyu, üç balık lokantası ve pansiyonlardan oluşuyor. Virajlı ve dar yollarına rağmen özellikle Ankara ve İstanbul'dan gelen misafirler için de eşsiz bir tatil keyfi veren Gideros, her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla da Türkiye'nin sayılı tatil mekanları arasına girmeyi başarmış durumda.

  Tatil için Gideros Koyu'nu tercih eden yerli ve yabancı konuklar, koyun doğal güzelliğine sahip çıkılmasını istiyor.

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş