Hatayda Sanayi

'Akdeniz Bölgesi' forumunda Özgür tarafından 12 Ara 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. Özgür

Özgür Administrator Site Yetkilisi

SANAYİ
    Hatay İlinde imalat sanayinin genel yapısına bakıldığında, İskenderun ve Dörtyol dışındaki ilçelerde, tarıma dayalı sanayi tesislerinin yoğunluk kazandığı görülmektedir. Tarıma dayalı sanayi içinde ise çırçır, un, irmik, çiğit yağı, bakliyat tasnifleme ve zeytinyağı gibi üretim konuları ağırlık kazanmaktadır.
    Gerek istihdam hacmi, gerekse yarattığı katma değer açısından demir-çelik sektörü , Hatay imalat sanayinin itici gücüdür.
    1975 yılında faaliyete geçen İSDEMİR şu anda Avrupa’nın en büyük 10 çelik üreticisinden biri olmuştur. İSDEMİR’in yılda yaklaşık 2,2 milyon ton ham çelik üretim kapasitesine sahiptir. İSDEMİR ülkemizin üretim ve kapasite olarak ikinci en büyük tesisidir.
    İSDEMİR’ in özelleştirilmesi ile birlikte yassı mamul üretim yapısına kavuşturacak teknolojik yenileme yatırımlarına başlanmıştır. Yakında; İSDEMİR' de yassı çelik mamül üretimine başlanılacak olması, hem ülkemizin yassı çelik talebini karşılayacak, hem de ilin metal sanayi alanında yapılan yatırımlarının dokusunu değiştirecektir. Başta; beyaz eşya ve elektronik eşya imalatı ile otomobil yapım sanayisi ile oto yan sanayinin ilimizde gelişmesi beklenmektedir.
    [​IMG] Yumurtalık Serbest Bölgesinin İskenderun Körfezinde yer alması, İskenderun’da tersane kurulacak olması, İSDEMİR’in yassı mamul üretecek yatırımların sürmesi, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Kerkük –Yumurtalık petrol boru hattı, Mavi Akım Projesinin İskenderun Körfezi ile bağlantılı bulunması ve doğalgaz boru hattının İskenderun ve Payas O.S.B’ne gelmesi İskenderun ve Dörtyol bölgesini adeta bir endüstri merkezine dönüştürmüştür.
    Türkiye’nin ilk filtre fabrikası 1966 yılında İskenderun’da kurulmuştur. Fil Filtre Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne ait fabrika ile başlayan üretim; motorlu araçlarının hava, yağ,
    yakıt filtre üretimi ile genişleyerek gelişmiş, İskenderun’u günümüz Türkiye’sinin otomobil filtre üretim merkezi yapmıştır. Şu anda; filtre üretiminde yaklaşık 2.000’e yakın insan çalışmakta, otomotiv yan sanayi olarak adlandıracağımız her türlü filtre üretim tesislerinde ülkemizin filtre üretiminin % 60’ı karşılanmaktadır. Üretilen filtrenin yarısından fazlası ihraç edilerek, yılda 10 milyon dolar gelir elde edilmektedir.

Bu Sayfayı Paylaş