İstanbul Kapalıçarşı

'Marmara Bölgesi' forumunda Uygu tarafından 28 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Kapalıçarşı İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir.

  Tarihi:

  Kapalıçarşı'nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi 30.700 metrekarede 60 kadar sokağı3600'den fazla dükkânı ile Kapalıçarşı İstanbul’un görülmesi gereken benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. İçinde son zamanlara kadar 5 cami1 okul 7 çeşme 10 kuyu 1 akarsu 1 sebil 1 şadırvan18 kapı 40 han vardı. Fatih Sultan tarafından yapılmıştır 15. yüzyıl'dan kalan kalın duvarlı bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda gelişen sokakların üzerleri örtülerek ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Geçmişte burası her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı ve bunların da el işi imalatının (manifaktür) sıkı denetim altında bulundurulduğu ticari ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşı idi. Her türlü değerli kumaşmücevherat silah antika eşya konusunda nesillerce uzmanlaşmış aileler tarafından tam bir güven içinde satışa sunulurdu. Geçen yüzyılın sonlarında deprem ve birkaç büyük yangın geçiren Kapalıçarşı eskisi gibi onarılmışsa da geçmişteki özellikleri değişikliğe uğramıştır.

  Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ürünün ustaları loncalar halinde bulunurdu (yorgancılar terlikçiler vs.). Satıcılar arasında rekâbet kesinlikle yasaktı. Hatta bir ustatezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa göstererek ürün işleyemezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı.

  [​IMG]


  Kalpakçılarbaşı caddesi.


  Günümüzde:

  Eskiden esnafa olan güven duygusu halkın birikmiş parasının bir banka gibi onlara verilmesine ve işletilmesine neden olurdu. Günümüzde birçok sokaktaki dükkânlar fonksiyon değişikliğine uğramıştır. Yorgancılarterlikçiler fesçiler gibi meslek grupları sadece sokak ismi olarak kalmıştır. Çarşının ana caddesi sayılan sokakta çoğunlukla mücevher dükkânları buraya açılan yan bir sokakta altıncılar bulunur. Oldukça küçük olan bu dükkânlar değişik fiyat ve pazarlıkla satış yaparlar. Kapalıçarşı renk ve atraksiyon olarak her ne kadar eski canlılığını koruyor ise de 1970’li yıllardan itibaren İstanbul’u ziyarete gelen turist gurupları için alışveriş olanakları çarşının ana girişindeki modern ve büyük kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Haliç kıyısındaki Mısır Çarşısı da daha küçük ölçüde bir kapalı çarşıdır. Galata semtinde 15. yüzyıl'da kalma diğer bir küçük kapalı çarşı da halen kullanılmaya devam etmektedir.

  Kapalı Çarşı günün her saatinde hareketli ve kalabalıktır. Esnaf ziyaretçileri ısrarlı olarak kendi mağazasına çağırır. Çarşı girişinde gelişen konforlu büyük mağazalar Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan hemen bütün eşyayı satışa sunmaktadır. El halıları ve mücevherat geleneksel Türk sanatının en güzel örnekleridir. Bunlar kalite ve orijin belgeleri ile satılır ve dünyanın her tarafına garantili gönderme yapılır. Halı ve mücevheratın yanında meşhur Türk işi gümüşten yapılmış eserler bakır bronz hediyelik ve dekoratif eşya seramik oniks ve deriden mamul üstün kaliteli Türkiye hatıraları zengin bir koleksiyon oluştururlar.Batılı yazarlarseyahatname ve anılarında Kapalıçarşı’ya geniş yer ayırmışlardır. kapalı çarşı istanbulu süsleyen bir cennettir.

  [​IMG]

  Beyazıt kapısı

  [​IMG]


  Zincirli han


  Sokaklar hanlar ve kapılar:

  Sokaklar:

  Acıçeşme
  Ağa
  Altuncular
  Aminçiler
  Araracıoğlu
  Aynacılar
  Basmacılar
  Çuhacıhanı
  Bitpazarı
  Fesçiler
  Ganiçelebi
  Hacıhasan
  Hacıhüsnü
  Hacımemiş
  Halıcılar
  Hazırelbiseciler
  İplikçiler
  Kahvehane
  Kalpakçılar
  Karakol
  Karamanlıoğlu
  Kavaflar
  Kazazlar
  Keseciler
  Kilitçiler
  Kolancılar
  Koltukçu
  Kürkçüler
  Lütfullahefendi
  Mercançıkmazı
  Muhafazacılar
  Mühürdaremin
  Ortakazazcılar
  Örücülerhamamı
  Parçacılar
  Perdahçılar
  Püskülcüler
  Reisoğlu
  Ressam
  Sahaflarbedesteni
  Sandal
  Sandalbedesteni
  Serpuççular
  Sıraodalar
  Sipahi
  Tacirler
  Takkeciler
  Tavukpazarı
  Terlikçiler
  Terzibaşı
  Terziler
  Tuğcular
  Varakçıhan
  Yağlıkçılar
  Yarımtaşhan
  Yeşildirek
  Yorgancılar
  Yüncühasan
  Zenneciler

  Hanlar:

  Ağa
  Alipaşa
  Astarcı
  Balyacı
  Bodrum
  Cebeci
  Çukur
  Evliya
  Hatipemin
  İçcebeci
  İmamali
  Kalcılar
  Kapılar
  Kaşıkçı
  Kebapçı
  Kızlarağası
  Mercan
  Perdahçı
  Rabia
  Safran
  Sarnıçlı
  Sarraf
  Sepetçi
  Sorguçlu
  Varakçı
  Yağcı
  Yolgeçen
  Zincirli


  Ana kapılar:

  Beyazıt
  Çarşıkapı
  Çuhacıhan
  Kuyumcular
  Mahmutpaşa
  Nuruosmaniye
  Örücüler
  Sepetçihan
  Takkeciler
  Tavukpazarı
  Zenneciler


  *

  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş