José Mauro de Vasconcelos

'Biyografiler' forumunda zipper tarafından 26 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. zipper

  zipper quae nocent docent

  [​IMG]


  Jose Mauro de Vasconcelos (d. 26 Şubat 1920 - ö. 24 Temmuz 1984) Brezilyalı yazar.
  Yazar José Mauro de Vasconcelos, 26 Şubat 1920 de Brezilya'da Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu kasabasında doğdu. Yarı Kızılderili yarı Portekizli, yoksul bir ailede doğan Vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşıdı. Oldukça yoksul olan ailesi, O'nu öğrenimini devam ettirmesi amacıyla Natal kasabasındaki amcasının yanına gönderdi. Orada 19 yaşındayken Potengi Irmağı’nda yüzmeyi öğrendi ve ilerde bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayallerini kurdu. Liseyi Natal’da bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi gördüyse de öğrenimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde Rio de Janeiro’ya gitti. Orada ilk işi boks antrenörlüğü oldu. Tarım işçiliğinin yanı sıra garsonluk ve balıkçılık da yapan yazar, yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. Bu durum, O'na yazdığı roman ve hikâyeler için önemli kaynak sağlamıştır. Değişik ortamlarda, değişik koşullarda farklı insanlar tanıdı. İyi bir gözlemci ve usta olan bu yazarın elinde bütün bu yaşamlardan pek çok roman çıktı ortaya. Bunlar yazarın çok yönlü kişiliğinin ve içinde bulunduğu arayışın bir yansıması olarak değerlendirilebilir.
  Genellikle romanlarında, roman karakterlerinin yaşamlarında ki zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu ve şiddeti tüm çıplaklığıyla anlatır; ama özellikle Şeker Portakalı ile onun devamı olan Güneşi Uyandıralım ve Delifişek gibi bazı romanları tüm bunlarla birlikte duygusallık ve iyimserlikte içermektedir. Brezilya'nın ormanlarında ya da step bölgesi sertaolarda yaşayan insanların, elmas avcısı garimpeiroların, yerlilerin, denizcilerin, değişik insanların yaşamlarından kesitleri ve ruh hallerini anlatır.
  José Mauro de Vasconcelos’un yazdığı ilk eseri Yaban Muzu (1942)'dur. Beyaz Toprak (1945) isimli eseri en çok beğenilen eserleri arasındadır. Kayığım Rosinha (1961) ile ününün doruğuna çıkan yazarı dünya çapında tanıtan eseri Zéze'nin maceralarını anlatan üçleme romanın ilk kitabı olan Şeker Portakalı olmuştur. Bu romanı 12 günde yazdığını belirten yazar, eserine duyduğu sevgiyi “Ama onu 20 yıldan fazla taşıdım yüreğimde” sözüyle özetlemiştir. Eserin özgün adı O Meu Pé de Laranja Lima’dır (1968). 24 Temmuz 1984'te hayatını kaybetmiştir.

  Eserleri

  Yaban Muzu (1942)
  Beyaz Toprak (1945)
  Kayığım Rosinha (1962)
  Şeker Portakalı (1968)
  Güneşi Uyandıralım
  Delifişek (1963)
  Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz
  Pissy'nin Öyküsü
  Kırmızı Papağan (1953)
  Japon Sarayı (1969)
  Kristal Yelkenli ,
  Hayatın O Güzel Şarkısı (1974)
  Çıplak Sokak


  1942 yılında Yaban Muzu: Yazarın roman alanında yazdığı ilk eseridir.

  Kayığım Rosinha: Kitap, yazarın Brezilya edebiyatında önem teşkil etmesine sebep olan eserdir. Amazon Ormanlarında geçen bir öyküdür. Kitabın kahramanı Ze Oroco’nun kayığı Rosinha ile geçen yolculuğu ve yol arkadaşlığını anlatır. Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz: Kitap, topraklarına bağlı insanların yaşadıklarını ve düşüncelerini anlatıyor. Kitabın başkahramanı Brezilya kıraçlarında büyüyen damarlarında Çingene kanı taşıyan Chicao’dur. Konusu ise Chicao’nun rüzgârı ve denizi kardeş bilmesinden doğar.

  1968 yılında O Meu Pe de Laranja Lima (Şeker Portakal): 20 yıllık bir birikim sonucu 12 günde yazılmıştır. Kitap Zeze ve yaşadıklarından bahsediyor.

  1974 yılında Güneşi Uyandıralım: Zeze’nin maceralarını anlatır. Şeker Portakal’dan sonra serinin 2. kitabıdır.

  Delifişek: Zeze’nin maceralarını anlatır. Güneşi Uyandıralım’dan sonra serinin 3. kitabıdır.

  Pissy’nin Öyküsü Kırmızı Papağan: Aslen bir aile bağı Kızılderililer tarafında olan yazar, bu romanını yazabilmek için uzun bir süre boyunca özellikle Kızılderililer arasında yaşamıştır. Onların herkesten farklı olan yaşam biçimlerini önce Brezilyalılara sonra dünyaya anlatmak istemiştir. Romanında Garimpeiro adı verilen maden arayıcılarının çalışmalarına ve yağmur ormanlarında avlanan ırmak avcılarına da yer vermiştir.

  Japon Sarayı: Jose Mauro De Vasconcelos, Ressam Pedro’nun yaratıcı hayal dünyasını anlatan kitabını özellikle gençler için yazmıştır.

  Kristal Yelkenli: Bir öykü kitabıdır. Kitabın kahramanı 13 yaşındaki engelli Eduardo’dur ve Eduardo’nun yalnızlığa karşı olan direnişini anlatır.
   
 2. ummene

  ummene Active Member

  Teşekkürler
   

Bu Sayfayı Paylaş