Kablosuz İletişim Nerelerde Kullanılır ?

'Bilgisayar' forumunda ...... tarafından 7 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. ......

  ...... Misafir  Kablosuz bağlantı, geniş alanlarda, okul kampüslerinde, büyük bina veya sitelerde kablolu iletişimin zorluklarından kaynaklanan problemleri en aza indirmek için, elektromanyetik dalgalarla verileri havadan ileten esnek bir iletişim sistemidir.

  Bu tip bir iletişim sisteminde herhangi bir kablo bağlantısı olmadığından dolayı, sistemi kullanan kişi hareketli bir iletişim şansına da sahip olmuş olur. Bunun anlamı, bir binada veya sitede yaşayan bir kişi sadece masaüstü bilgisayarı ile belirlenmiş bir yerde çalışmaktan öteye geçip ister diz üstü bilgisayarı isterse el tipi bilgisayarı ile evinin istediği yerinde internete bağlanma, e-postalarını kontrol etme, şirketi veya işi ile ilgili herhangi bir veriye ev hayatını engellemeden ulaşma şansına erişmiş olur. Evinin bahçesinde güneşlenirken aynı anda hemen yanındaki diz üstü bilgisayarından kablosuz olarak internete bağlanabilir.

  Kablosuz bağlantının gücü ve esnekliğinden dolayı bir çok alanda projeler geliştirilmiş ve başarı ile uygulanmıştır. Aşağıdaki liste bu uygulamalara örnek teşkil etmektedir.

  • Doktorlar ve hemşireler, el tipi bilgisayarları ile kablosuz iletişimin yeteneklerinden yararlanarak hasta bilgilerine hemen ulaşabilmektedirler.
  • El bilgisayarları ile depo kontrolü yapılarak eksik malzemeler anında istenebilmektedir.
  • Lokantalarda müşterinin siparişini alarak gerçek zamanlı olarak mutfağa iletebilmektedirler.
  • Yöneticiler, bilgiye, kablosuz ve ortamdan bağımsız ulaşabildiklerinden daha sağlıklı ve hızlı karar vermektedirler.
  • Çok büyük yaşam alanlarında, sitelerde veya büyük binalarda evinizin veya sitenizin herhangi bir yerinden hareket halindeyken bile bilgiye ulaşma şansına erişmiş olursunuz.
  • Güvenlik kameralarını, yangın ve duman algılayıcılarını kablosuz bir ağ üzerinden kontrol edebilir. Herhangi bir kablolama olmadan evinizin istediğiniz yerine koyacağınız bir kamera ile Internet üzerinden siz tatildeyken bile evinizi kontrol edebilirsiniz.

  Bir alana kurulan (gökdelen, site, park, kafe..vb) kablosuz iletişim yapısı ile hayatınızda kolaylık sağlayacak her şeyi yapmak mümkün olmaktadır. Özellikler sadece kullanıcıların hayal gücü ile sınırlıdır. ​
   

Bu Sayfayı Paylaş