Maydanoz Suyu ile Zayıflama

'Beslenme-Diyet-Egzersiz' forumunda SEMRAA tarafından 4 Nis 2013 tarihinde açılan konu

1. SEMRAA

SEMRAA Well-Known Member

Kızlar Maydanoz Suyu ile zayıflayanlar varmı ?

Büyük bir cezveye suyu kaynatıyorum yarım demet maydanoz ekleyip ki 3-4 dk kanatıp içinden maydanozları alıyorum yeşil su kalıyor.İsterseniz limonla sabah akşam için

Çiğ olarak da tüketin

Benim bildiğim doğrular

1-Kanamayı arttırdığını biliyorum ki dün 1 cezveyle az kendime kaynattım bugün reglim çoşmuş
    2-Hamile kalmaya çalışanlar kesinlikle içmesin düşük yapabiliyor
    3- Maydanoz suyu içtiğimde acayip susuzluk çekiyorum sanki hep susuyorum
    4- Mutlaka günlük hazırlanmalı Seda Sayan bu yüzden hastalanmış kokoş kadının o kadar yardımcısı var bayat suyu dayamışlar :)
    5- Ödem atıyor diyetisyenler bile tavsiye ediyor

Düzenli kür yapamadım 2. gün pes ettim üşengeçliğimden

Sizinde bildikleriniz tavsiyeleriniz varsa paylaşalım verelim bu göbecikleri hatunlar :)

Bir de 2. hamileliğimin ortalarından sonra resmen maydanoza aşeriyordum parklarda çantama koyar ot yerdim :) 2 demet vs sigara gibi bağımlılık yapıyordu
    Fazlası kansızlık yapıyor diye biliyorum ama ilk doğumdaki şişkinliğim olmadı yüzümde dudaklarımda falan .

2. SEMRAA

SEMRAA Well-Known Member

Erzurum Şifa Hastanesi Beslenme ve diyet Uzmanı Nürsel Günay, maydanozun iltihaplı yaraların iyileşmesine yardım ettiğini, mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini de engellediğini söyledi. Günay, Maydanoz`un romatizma, tansiyon düzensizlikleri, şişmanlık gibi şikayetlerde de kullanılabileceğini belirtirken, böbrek taşı ve kum gibi rahatsızlıklarda da etkili olduğunu vurguladı.

Maydanoz`un hem lezzetli, hem de son derece yararlı bir bitki olduğuna dikkat çeken Günay, `Maydanozu her mevsim pazar ve manav tezgahlarında bulmak mümkün, üstelik de çok bol. kadınlar için en önemli özelliği içerdiği C vitamini ve demir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Maydanozda ayrıca, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum ve klorin ile A ve K vitamini bulunuyor. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağı olduğu için görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi geliyor.` dedi.

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarının kanı arttırarak oksijeni metabolize ettiğini ifade eden Günay, böylece böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Ayrıca, maydanozun sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını da dindirdiğine işaret eden Günay, barsak solucanlarının düşürülmesine, gazın dışarı atılmasına, kanının temizlenmesine, kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine ve kan şekerinin normal seviyede tutulmasını sağladığını anlattı. Tohumlarının ise idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı nitelikleri bulunduğuna dikkat çeken Günay, grip ve nezleye iyi geldiğini, kansere karşı da koruyucu etkisi bulunduğunu vurguladı.

Bu Sayfayı Paylaş