Nice 'yine'lere...

'Yazılar, Denemeler.' forumunda sha. tarafından 14 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Yine, eskidir, yenilik değildir, fakat kim onu yinelemekten sıkılabilir? Hiç kimse. Ben de herkes gibi yine demek isterim: İnsanlar gibi mevsimlerin değişimine bakarak, ağaçlar gibi bir gazeli mırıldanarak, ağaç uykudaysa dal çıplak kalır ya yapraklar diyerek, hayvanlar gibi derin uykulara dalarak, 'sırf unutmak için unutmak ey kış / büyülü yalnızlığını dünyanın', unutmak bazen iyidir, alçak şairlere göredir, hatırlamak için şiir yazarlar, şiir yazmak için önce unutup sonra hatırlarlar, eylül gibi kendisine övgüler dizilmesini bekleyerek, ki yazarız, yazarlar, eylül şairin gözdesidir, yaz şair yaz!

Yine demek bir daha olmasın demektir biraz da, çocuklar deli, tinerci, katil ilan edilmesin, küçücük kızlar mezarlıklarda fuhuşa sürüklenmesin, ilk taşı aramızda hiç günahı olmayan atsın, 'Ben Pınar değilim, Suna'yım' diye bağırmak zorunda kalmasın aileden, çocukluktan, hayattan yaralı çocukkadınlar, kanıksadığımız oruçlarda kimse ölmesin, kimse kimseyi ölüme sürüklemesin, ne hayat böyle olsun ne ölüm...

Yine, elbette kederdir, kimse kışın ölmek istemez, dünya soğuktur ya toprak daha da soğuk olmalı, hem kim ölmek ister ki yoksullukta, yoksunlukta bile, üstelik dünya başkaları için bu kadar güzelken bile! Uzak sahillerde çalınan şarkılara bunca uzakken ve hiçbir zaman o sahillerde, maviliklerde, günbatımlıklarında olunamayacağını bile bile! Yine, bir daha, bile, olsun, ıssızlık olmasın yeter ki! Biz gülemiyorsak, kahkaha atamıyorsak bile, olsun, yazılarda, şiirlerde bir fısıltı, bir gülüş, yine yaz, yine sahil, yine şarkılar, görüp duyup işitmekle yetinsek bile! Yine, elbette kederdir, şüpheniz mi vardı?

Yine, sağlıktır, şifadır hastalar kardeşlerim için. Yine akşam, bu dem hasta olmasam, sabah bir uyansam bak nasıl diyedir yinenin eczası, otası, lokman hekimi! Yine nefes alıp nefes vermektir, sevgiliye hoş gel nar hanım demektir, Granada' yı, çok sevmeye bir sebep daha bulmaktır, nar demektir Granada, 'Geçen Yaz Marienbad'da' filmini yine izlesek demek, çok efkâr basınca 'aslında benim hayatım geçen yazdan kalma bir filmdir' demektir, yine, sevgiliye bu kez yar hanım diyerek, dedim, geçen yaz aramızdan geçti, fakat neşeyle, sevinçle geçti, öyleyse aramızda geçti diye, ne kelimesi, cümle oyunu yapmaktır, yine. Ve yine, gazel sahibi yine hanıma ' sen bir şehir olmalısın ya da nar' diyerek gönülden dize düşürmek, hevestir, yinedir, neden olmasın şiir de 'yine' dir, şehir de, nar da!

Yine, 'aslında' demektir. Biraz karışık oldu, sayıklar gibi oldu ama, hadi bu kez adını koymadan şu içinde bulunduğumuz aya dair bir mektup yazayım istedim, keşke şiir yazsaydım, hiç olmazsa adına 'Eylül Hanım' derdim, yine, öyle böyle, eylül hüzün hep aynı gazeli okumaktır. Ben şimdi o gazeli yazıyorum. Yine.

Haydar Ergülen​

Bu Sayfayı Paylaş