‘Öğretmen çocuğunuzu dövebilir, sakin olun’

'Gündemdeki Haberler' forumunda sha. tarafından 31 Eki 2010 tarihinde açılan konu

1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Genel Müdürlüğü’nce hazırlanarak, 10.5 milyon öğrenciye dağıtılmaya başlanan “İlköğretim Veli Rehberi” okullarda şiddet uygulandığını itiraf ediyor.

Prof. Dr. Sibel Güneysu, Doç. Dr. Füsun Eyidoğan, Doç. Dr. Güler Küçükturan, Yard. Doç. Dr. Ebru Hasibe Tanju, Yard. Doç. Dr. Hatice Demirbaş ve Araştırma görevlisi Hakan Koğar’ın hazırladığı rehberin “Okulda Şiddet” bölümünde, “Çocuğuma kimler şiddet gösterebilir?” sorusuna şöyle yanıt veriliyor:
    “Kendisinden yaşça veya fiziksel olarak büyük çocuklardan, arkadaşlarından, öğretmenlerden, okul idarecilerinden, okulda çalışan yardımcı elemanlardan ve personelden, okul içindeki ve dışındaki gruplardan, okuldaki çocukların velilerinden, komşulardan ve herhangi yabancı kişilerden şiddet görme olasılığı vardır.”

SABIR GÖSTERİN
    İlginç olan velilerin çocuğunun şiddetle karşılaştığını bilmelerine rağmen sabır göstermelerinin istenmesi. Velilere, “Çocuğunuzun şiddet gördüğünü öğrendiğinizde huzursuz olmanız, aklınızın karışması yoğun öfke, kızgınlık ve suçluluk hissetmeniz, doğal. Ancak yine de aşırı tepki göstermemeye ve sakin olmaya çalışın, enerjinizi sorunun çözümüne yönlendirmeniz sorunu daha kolaylıkla çözmenizi sağlayacak” tavsiyesinde bulunuluyor.

KİM ŞİDDET GÖRÜR?
    Rehberde, şiddet görme riski yüksek çocuklar “Çekingen, içe kapanık, ailesinin sindirdiği, ailesi tarafından sevilmeyen çocuklar” olarak nitelendirildi. Ayrıca ailelere “Çocuğunuzu ve şiddet gösterenleri suçlamaktan kaçının. Suçlamak, sorunun çözümüne katkıda bulunmayacağı gibi sorunu daha da karmaşık hale getirecektir” tavsiyesinde bulunuldu.

MEB, ilköğretim velilerine yönelik hazırladığı rehberde çocuğu öğretmen şiddetine uğrayanlara “Sakin olursanız sorunu daha kolay çözersiniz” önerisinde bulundu

Bu Sayfayı Paylaş