Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği

'Hukuk' forumunda RosaLie tarafından 2 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

1. RosaLie

RosaLie New Member

Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği

Millî Eğitim Bakanlığından

Resmi Gazete Tarihi: 13/08/2005

Resmi Gazete Sayısı: 25905

BİRİNCİ BÖLÜM : Amaç Kapsam Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı öğretmenlerin öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeleri ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

Madde 2 - Bu Yönetmelik öğretmenlerden öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselebilecekleri kapsar.

Dayanak

Madde 3 - Bu Yönetmelik 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesi ile 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 4 - Bu Yönetmelikte geçen;

Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını

Bakan: Millî Eğitim Bakanını

Kurul: Talim ve Terbiye Kurulunu

Eğitim: Hizmet içi eğitim ve lisansüstü eğitimi

Hizmet içi eğitim: Hizmet içi eğitim amacı ile düzenlenen kurs ve seminerleri

Etkinlikler: Bilimsel kültürel sanatsal ve sportif çalışmaları

Sicil (İş başarımı): Kişilik özelliklerinin ve meslekî yeterliğin belirlenmesi amacıyla geliştirilen ölçüt ve göstergelere göre yapılan değerlendirmeyi

Alan: (Değişik tanım: 07/01/2005-26046 S.R.G. Yön/1.mad) Öğretmen adayları ve öğretmenlerin mezun oldukları öğretim programına bağlı olarak atandıkları öğretmenlikleri

Eğitim Bilimleri: Öğrenme ve eğitim sürecinin niteliksel ve nesnel yönlerini bilimsel yöntemlerle ele alan ve inceleyen bilim dallarını

Öğretmenlik Kariyer Basamakları: Adaylık döneminden sonraki öğretmenlik uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik basamaklarını

Kıdem: Öğretmenlik veya uzman öğretmenlikte geçen süreyi

Öğretmen: Genel kültür özel alan ve pedagojik formasyon eğitimi alarak yetişmiş ve adaylık döneminden sonra her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim-öğretim ve bununla ilgili yönetim hizmetlerini yürütenleri

Uzman Öğretmen: (Değişik tanım: 07/01/2005-26046 S.R.G. Yön/1.mad) Alanında ya da eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayan öğretmenlerden kıdem hizmet içi eğitim etkinlikler ve sicil; lisans öncesi ve lisans mezunu öğretmenler ile alanı ya da eğitim bilimleri alanı dışında lisansüstü öğrenimini tamamlayan öğretmenlerden ise kıdem eğitim etkinlikler sicil ve sınav ölçütlerine göre yapılan değerlendirme ve başarı sıralaması sonucunda alanlarında ayrılan kontenjana yerleştirilenleri

Başöğretmen: (Değişik tanım: 07/01/2005-26046 S.R.G. Yön/1.mad) Alanında ya da eğitim bilimleri alanında doktora öğrenimini tamamlayan öğretmenlerden kıdem hizmet içi eğitim etkinlikler ve sicil; lisans öncesi ve lisans mezunu öğretmenler ile alanı ya da eğitim bilimleri alanı dışında lisansüstü öğrenimini tamamlayan uzman öğretmenlerden ise kıdem eğitim etkinlikler sicil ve sınav ölçütlerine göre yapılan değerlendirme ve başarı sıralaması sonucunda alanlarında ayrılan kontenjana yerleştirilenleri

Kariyer: Öğretmenlikten uzman öğretmenliğe uzman öğretmenlikten başöğretmenliğe gerekli yeterlikler kazanılarak ilerlemeyi

Eğitim Kurumu: Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim etkinliklerinin yürütüldüğü kurumlar ile bu kurumlarda yürütülen eğitim-öğretim etkinlikleri için program hazırlama eğitim araç-gereci üretme ve geliştirme öğrenci ve öğrenci adaylarına uygulanacak seçme ve/veya yarışma sınavları için gerekli iş ve işlemleri yürütme hizmet içi eğitim ile rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri verme yoluyla yardımcı ve destek olan kurumları

Özel Öğretim Kurumu: 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında etkinlik gösteren okul öncesi eğitim ilköğretim orta öğretim kurumları kurslar dershaneler ve öğrenci etüt eğitim merkezlerini

Sınav: Öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselebilecekler için yapılan sınavı

Sınav Muafiyeti: Alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayan öğretmenlerin uzman öğretmenlik; doktora öğrenimini tamamlayan öğretmenlerin ise başöğretmenlik sınavından muaf tutulmalarını

Sertifika: Alanlara göre ayrılan uzman öğretmenlik ya da başöğretmenlik kontenjanına yerleştirilenlere verilen belgeyi

Aday: Kariyer basamaklarında yükselmek üzere başvuruda bulunanları

ÖSYM: Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığını

Kredi Puanı: Hizmet içi eğitim etkinliklerinden 6 saati 1 kredi puanı karşılığında değerlendirilmek suretiyle bulunan puanı

ifade eder.

Bu Sayfayı Paylaş