Osmaniye'de timsah derili çocuk

'Gündemdeki Haberler' forumunda sha. tarafından 6 Nis 2012 tarihinde açılan konu

1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Vücudunun tamamı buruşuk ve timsah derisi gibi görünen şekilde doğan Dila için doktorlar İktiyozis Vulgaris teşhisi koydular.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde doğuştan yakalandığı İktiyozis Vulgaris hastalığı sebebiyle acı çeken 3 yaşındaki Dila Alp parasızlıktan tedavi olamıyor. Şu an 3 yaşında olan Dila’nın hastalığı ger geçen gün daha da artarak tüm vücudunu sardı.

Kızının tek başına ihtiyaçlarını gideremediğini söyleyen anne Seda Alp “Kızım doğuştan bu hastalığa yakalandı.Tedavi için hemen Osmaniye Devlet Hastanesine gittik. Orada teşhis koyamadılar. Bizde Kayseri Erciyes Üniversitesine götürdük. Burada ise doktorlar İktiyozis Vulgaris teşhisi koydular fakat çözüm bulamadılar.

YARDIM BEKLİYORLAR

Son olarak Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'ne götürdük. Burada da aynı teşhis koymalarına rağmen kızımın kaşıntılarına çare bulamadılar ve hocalar hastalığın yurt dışında tedavisi olabileceğini söylediler. Eşim işsiz çalışmıyor. Bizimde maddi durumumuz olmadığı için yurt dışına götüremedik ve Kadirli’ye döndük.” dedi.

ÇOCUKLAR KAÇIYOR, TİKSİNİYOR

Kızının acı çektiğini ve devamlı kaşınıp ağladığını anlatan anne Alp “Kızım sokakta arkadaşlarıyla oynayamıyor. Çocuklar kızımdan kaçıyor kimileri de tiksiniyor.
    Geceleri uyuyamıyor ağlıyor acı çekiyor kaşınıyor. Bize de vücudunu kaşımamız için yalvarıyor. Bu şekilde artık dayanamaz oldum. Sabahlara kadar kızımla birlikte bende ağlıyorum. Yetkililerden ve hayırseverlerden kızım için yardım bekliyorum.” diye konuştu.

Bu Sayfayı Paylaş