Overclock donanımı yorarmı

'Bilgisayar' forumunda Özgür tarafından 17 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Özgür

  Özgür Administrator Site Yetkilisi

  Overclock Donanımı Yorarmı

  Windows üzerinden overclock tavsiye edilmez..Genel olarak kullanılan bir program vardır.Oda ClockGen'dir fakat her anakartla uyumlu değildir..En sağlıklı overclock BIOS üzerinden yapılandır..

  Eğer anakartınızda şu saydığım özellikler var ise o/c size çok şey kazandırır;

  1-Veriyolu hızı yani FSB 'yi yükseltme olanağını size sağlamalı ya da çarpan'ı değiştirme özelliğine sahip olmalıdır..Genelde FSB değişimi işimizi fazlasıyla görür.Çünkü çoğu işlemcinin çarpanları kilitlidir..

  2-AGP / PCI ya da PCIe-PCI hızlarını sabitleyip stabiliteyi korumanıza yardımcı olmadılır..

  3-RAM 'lerin Cas Latency değeriyle oynamanıza izin vermelidir...
  Not;

  4-CL, ram'lerdeki gecikme süresidir..Siz ram'e bir emir verdiğinizde arada geçen zaman ne kadar kısa olursa işlemler o kadar çabuklaşır.. Bu hızlar şöyle tanımlanır;
  1.5 cl
  2.0 cl
  2.5 cl
  3.0 cl

  5-Mutlaka bulunması gereken bir özellikte Ram 'e , İşlemci Çekirdeğine, PCIe 'e , vlink 'e giden voltaj'lara ayar vermenize izin vermelidir..Örneğin 2.0 ghz'de çalışan bir işlemciyi 2.6 ghz'e çıkardığınız zaman,işlemci bazı sinyalleri kaçırmaya başlayacaktır ve anlık donmalar ve kilitlenmeler olacaktır.O yüzden bir miktar voltaj arttrımı bu durumu düzeltmenize yardımcı olabilir..Böylece çekirdekten gelen darbeler daha güçlü olacaktır ve işlemci bu sinyalleri kaçırmayacaktır...

  6-Ayrıca chipset'te önemli bir faktör'dür..Genelde NF marka chipset'ler overclock için idealdir. NF 'nin ardından VIA chipsetleri düşünebilirsiniz...


  Bu saydıklarım overclock düşünenlerin anakartlarında olması gereken özellikler..Tabi bunlardan önce Power Supply çok daha önemlidir..Aşağıdaki 2 adet önemli kriter PSU 'da bulunmalıdır..

  Yük altında stabil güç verebilmesi

  Yüksek verimlilik: ATX12V 2.2 spesifikasyonunda belirtilen tam yük altındaki %70 verimlilik oranı ne kadar fazla ise, o kadar iyi.


  Son olarak overclock zararlı değildir..Eğer kasa içerisindeki hava akımı sağlıklıysa ve donanımlar üzerindeki fan'ları periyodik olarak temizliyorsanız başınıza bi iş gelmez..
   

Bu Sayfayı Paylaş