Pişmeyen Çikolatalı Tart

'Yemek Tarifleri' forumunda Pl1 tarafından 25 Mar 2013 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. Pl1

Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

Pişmeyen Çikolatalı Tart

Malzemeler

200 gr çikolata (sütlü ve bitter çikolata karışık)
    4 çorba kaşığı esmer şeker
    6 dolu çorba kaşığı tereyağı (yaklaşık 140 gr.)
    1 çorba kaşığı Türk kahvesi
    3 avuç ceviz
    1,5 paket yulaflı kepekli bisküvi
    5 adet kumkuat

Üzeri için;
    2 paket bitter çikolata ( 160 gr.)
    1 paket sütlü çikolata ( 80 gr.)
    6 adet kavrulmuş ceviz içi

20 dakikada hızlıca hazırlayabileceğiniz nefis bir görünüm ve tada sahip olan bir tatlı tarifi vermek istiyorum. Pişirmeye de gerek yok üstelik.

200 gram karışık oranda sütlü ve bitter çikolatayı parçalanması için mutfak robotuna atarak, çekin. 140 gram tereyağını bir sos tenceresinde eritin. İçine 4 çorba kaşığı esmer şeker ve 1 çorba kaşığı Türk kahvesi ilave ederek, eritmeye devam edin. Bu karışımı ocağın en küçük gözünde yapmanızı tavsiye ederim zira maksat bu malzemeyi pişirmek değil, eritmek. Son olarak çekilmiş çikolatayı ve 5 adet kumkuatı ince ince doğradıktan sonra tencereye ilave edip, karıştırın. Kumkuat bulamazsanız portakal veya turunç kabuğu ya da reçeliyle de deneyebilirsiniz. Çikolata tamamen eriyince ocağın altını kapatın.

Bu esnada üç avuç cevizi de elinizle birkaç parçaya ayırarak, tavada biraz kıtırlaşması için kavurun. Mutfak robotuna bu kez 1,5 paket yulaflı kepekli bisküviyi koyup çekin ancak çok ufalamayın ki dişe gelebilsin. Ardından cevizi de bisküvilere ekleyin. Daha sonra bu bisküvi karışımı ile erimiş çikolata karışımını buluşturun ve tüm malzemeyi dikkatlice karıştırın. Tercihen 18 cm’lik kelepçeli bir kek kalıbına yağlı kağıt serip, karışımı dökün ve üzerini düzleştirin. Üstünün pürüzsüz görünmesi için 3 kare paket çikolatayı benmari usulü eriterek kısmen hazır olan tartın üzerine gezdirin. Cevizlerle süsleyin ve buzdolabında en az 2 saat donması için beklettikten sonra servis edin.

Refika'nın Mutfağından alınmıştır...

2. zipper

zipper quae nocent docent

Ahh o nasıl bir görüntüüü,iştah kabartıyor mübarek.Tarif için teşekkürler plm,hemen alınmıştır;)

3. Pl1

sorma bende yapmayı düşünüyorum hemen hemde (ağzı sulanan smily)

4. fatma20

fatma20 New Member

bunu yiyen iki gün hiç durmadan koşar :D
    ama çok güzel gözüküyor:)

5. Pl1

ben kovalarım sizi :zuhaha::zuhaha:

6. meleksi

meleksi Well-Known Member

:zuhaha::zuhaha::zuhaha:

7. filizi

filizi Active Member

Bu gün itibari ile diyete başlamış birine bu yapılır mı?:eek:ff::eek:ff::eek:ff:

8. Emma

Emma New Member

çikolata komasına sokar bu ama kepekli bisküviyle süper olur diye düşünüyorum

Bu Sayfayı Paylaş