Rüya

'Kuflu Sözlük' forumunda Asi tarafından 6 Tem 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. Asi

Asi New Member

Geçici ölüm denilen uykuda görülen garip hâller...

Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır sadece.

Bilim adamları rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır. Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir. Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikalı bir bilim adamı bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'in sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

2. Lady_Küflü

Lady_Küflü New Member

Ziynet Sali nin şarkısının ismi.

Aynı zamanda Sertab Erener in en güzel şarkılarından biridir.

Değmeyin feryadıma,
    Figanıma değmeyin
    Eğer sevda bu demekse
    Ben vazgeçtim
    Beni sevmeyin
    Garipliğim kader değil
    Geçiçi gülmeyin
    Bu kışta efkarlıyım
    Bahara Allah kerim
    Hadi yüreğim ha gayret
    Hele sıkı dur hele sabret
    Başını eyme dik tut
    Bu bi rüyaydı farzet
    hadi hadi yüreğim ha gayret...
    Hele sıkı dur hele sabret
    Başını eyme dik tut
    Bu bi rüyaydı farzet
    hadi hadi yüreğim ha gayret...

Bilinç altında var olan birşeyin uyku sırasında yaşanıyormuş gibi görülen imgeleşmiş şekli .

3. eXtreme

eXtreme ¤ <b>Asi</b> ¤

uyku anında beyin tarafından gerçekmiş gibi yansıtılan,kimi zaman mutlu,kimi zaman hüzünlü,kimi zaman ıslak,kimi zaman da korkunç olan hayaller bütünü

4. zipper

zipper quae nocent docent

Sigmund Freud'a göre uyku sırasında kişinin bilinç dışı düşüncelerinin,özlemlerinin ya da isteklerinin gözünün önünden geçmesidir.

bana göreyse uykuda seyredilen ve sabah kalktığımda çoğunlukla hatırlamadığım bir film demek rüya..

5. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

Ezginin Günlüğü'nün enfes şarkısının ismidir.

"Bir tel kopar, ahenk ebediyyen kesilir."

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=BFIsDaVmVec]Ezginin Günlüğü - Rüya - YouTube[/ame]

6. Pl1

Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

bu ara rüyalarımda okuduğum kitabın sonunu yazıyorum:zuhaha::zuhaha:

Bu Sayfayı Paylaş