Şaka Değil! 1 Paket Sigara 1 Lira

'Gündemdeki Haberler' forumunda sha. tarafından 7 Oca 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

06 Ocak 2010 Çarşamba 11:04
    Sigaraya yeni yılda gelen büyük zam vatandaşı başka çarelere yöneltti.

Sigaraya yapılan yaklaşık yüzde 24'lük zammın ardından vatandaşlar sarma tütüne yöneldi.

Kilosu 10 ile 30 lira arasında satılan tütünden bir paket sigara 1 Lira'ya mal oluyor.

Sarma tütünlerin satılmaya başlamasından sonra sigara sarma makinesi ve filitrelerine de rağbet arttı. Tiryakiler "Bu zamla sigara alamayız. Eski günlere geri döndük" dedi.

SİGARAYA YAPILAN ZAM ÇOK AZ
    Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı sigaraya yapılan zammı az bulduğunu söylerek artırılmasını istedi. Türkiye'de sigara paketi fiyatının Avrupa'nın en ucuzu olduğunu savunan Dağlı, ''Son sigara zammının sigara tüketimini yüzde 7,4 oranında azaltacağı öngörülmektedir. Bu da sağlık açısından çok ciddi bir kazanımdır. Zam daha da artmalıdır"' dedi.

2. Giallo Rosso

Giallo Rosso New Member

ne güzel işte :)

3. Özgür

Özgür Administrator Site Yetkilisi

"Türkiye'de sigara paketi fiyatının Avrupa'nın en ucuzu olduğunu savunan Dağlı," nasıl bir gerizekalılık bu :) Avrupa yla koşullarımız aynıda sigaramız ucuz kaldı vah vahhh

Ben sigara kullanmıyorum ama şu durum normal değil
    O tütünde de ne olduğu belli değil artı olarak kanserojen madde miktarı cok cok fazla

4. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Sigara tiryakileri için aynı düşünce olmaz.
    Bagımlılık yaptıgı için mutlaka isticek, pahalı geldigi için mecburen böyle yapıyorlar.
    Ki bu durum olacagı belliydi.
    Daha nice zam'lara mı demek gerekir yoksa sövmek mi.
    anlamadım bir türlü..

5. Curly

Curly New Member

Bağımlı olarak cevap vermek istiyorum;
    Benim kullandığım sigara şu an 7.25 TL.. Almanya'da benim kullandığım sigara 4,5 Euro idi en son arkadaşımın bana söylediğinde.. Şimdi Türkiye'de asgari ücret 570 TL oldu sanırım..Almanya'da asgari ücret 650 Euro.. Buna göre Almanya'da asgari ücret 1400 TL civarı, 1 paket sigara ise 9,5 TL civarı..Almanya'daki asgari ücret Türkiye'deki asgari ücretin neredeyse 3 katı ancak Türkiye'deki 1 paket sigara Almanya'daki 1 paket sigaradan sadece 2.25 TL daha ucuz yani 1 Euro.. Doğru orantı yaparsak;
    Asgari ücretler arasında 3 kat fark varsa, sigaralar arasında da 3 kat fark olmalı yani Almanya'da 1 paket sigara 7,25x2.2 TL olursa işte o zaman bu kıyaslama gerçeklere uygun olur..

6. DaRkBlooD

DaRkBlooD Anne'sinin bidenesi (:

ya seve seve ya ite ite zamları geri çekicekler , tekel (Viceroy , 2001) zamları geri aldı 4,5 liralık fiyatlar eskisi gibi 3,5 liraya indi , sigaraya zam gelmesiyle birlikte sigara satışlarının çok azaldığı zaten gözler önünde , üstüne birde Tekel ve Marlbora zamlarını geri çekince diğer sigaralara rağbet çok çok azalıcak , bu yüzden zamanla fiyatlar düşücek....ayrıca saf tütünde kansorojen madde sigaraya göre çok çok az....içinde kimyasal yok...

Bu Sayfayı Paylaş