Tavuk Sarma

'Yemek Tarifleri' forumunda "DOĞU$" tarafından 5 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. "DOĞU$"

"DOĞU$" <b>Eurovision Delisi :)</b>

Tavuk Sarma( hazırlanısıyla birlikte....)
    2 kişilik
    10 dakika
    Tencerede 30 dakika, fırında 200 derecede 20 dakika

Ispanak (300 gram),
    Tavuk (1 adet göğüs),
    Jasmin (yasemin) pirinci (2 su bardağı),
    Süt (1 su bardağı),
    Kuşüzümü (3 çorba kaşığı),
    Soğan (1 adet),
    Tarçın (yarım dal),
    Sıvıyağ (2 çorba kaşığı),
    Su (2 su bardağı),
    Tuz, Karabiber.

1. Adım

Derin bir tavaya koyacağınız 2 su bardağı suyun içine, 2 su bardağı yasemin (jasmin) pirincini, yarım dal tarçını, 3 çorba kaşığı kuş üzümünü koyun. Yaklaşık 15 dakika pirinçler suyunu çekene kadar orta ateşte haşlayın.

Bu sırada başka bir tavaya 2 çorba kaşığı sıvıyağ koyun ve orta ateşte kızdırın. 1 adet soğanı küçük küpler halinde doğrayın. Soğanları kızgın yağda pembeleşinceye kadar kavurun.

2. Adım

300 gram ıspanağı iyice yıkayın ve ince dilimler halinde doğrayın. Soğanlarla birlikte, ıspanaklar iyice pişinceye kadar kavurmaya devam edin.

Dilediğiniz miktarda tuzu ve karabiberi ıspanakların üzerine serpin. Ardından 1 su bardağı sütü dökün ve 1–2 dakika kaynatıp altını kapatın.

3. Adım

Tavukların kanatlarını kesin, göğüsü ayırın ve ortadan iki parçaya bölün.

Kestiğiniz göğüsleri bir araç yardımıyla inceltin. Göğüsün içine haşladığınız bir çorba kaşığı pirinci koyarak göğsü sarma gibi sarın.

4. Adım

Önceden 160 derecede ısıtılmış fırında üzerleri kızarıncaya kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin.

5. Adım

Önceden ısıttığınız fırında, 200 derecede 20 dakika tavuklar pembeleşinceye kadar pişirin.

Pişen tavukları fırından çıkarın. Hazırladığınız ıspanak sosunu servis tabağına yayın. Tavuğu kalın dilimler halinde dilimleyin ve sosun üzerine yerleştirin. Tavuk sarmanız servise hazır.

AFİYET OLSUN.....

Bu Sayfayı Paylaş