Utp Kablo Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım..)

'Bilgisayar' forumunda sha. tarafından 18 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  Arkadaşlar Şimdi size iki Bilgisayar arasında Bağlantı kurabilmek için ket5 kablosuna ihtiyacımız vardır ve bu nasıl yapılır onu anlatıcam...

  Kablo yaparken, yani bir kablonun iki ucuna jak takarken, kabloyu nerede kullanacağınıza bağlı olarak iki tipten bahsedilebilir. Düz kablo, cross(çapraz) kablo.

  [​IMG]

  Gördüğünüz gibi aynı cihazlar arasında(PC-PC veya Hub-Hub) cross kablo kullanıyoruz. PCden huba gidecek kablo ise düz kablo oluyor.

  [​IMG]

  UTP kablonun ucuna taktığımız RJ-45 jak üzerindeki pinler jakın pinleri size bakacak şekilde tutulduğunda soldan sağa 1den 8e kadar sıralı kabul edilir.

  Düz Kablo Yapımı:

  [​IMG]

  Yanda düz bağlantıyı görüyoruz. Dikkat ederseniz bilgisayarın ağ kartında 1. pin TX+ iken hub tarafında 1. pin RX+.

  Dolayısı ile kabloyu yaparken kablonun iki ucundaki jaklarda, birebir bağlantı yaparsak, yani 1. pin karşıda da 1e gidecek, 2. pin 2ye... şeklinde yaparsak düz kablo yapmış oluruz. Böylece PCnin gönderim yapan uçları(TX) hubın alım yapan uçlarına(RX) denk gelmiş olur. PCnin direkt olarak huba bağlanmadığı ortamlarda, bilgisayar ile duvar prizi arasındaki kablolar, duvar prizlerinden patch panellere giden kablolar ve patch panelden huba giren kablolar hep düz kablodur. Kısacası, daima düz bağlantı yaparız ancak bazı özel durumlarda çapraz kablo gerekebilir.

  Çapraz Kablo Yapımı:

  [​IMG]

  İki Pcyi, arada hub olmadan tek bir kablo ile bağlayabilirsiniz. Ama her iki tarafta da 1 ve 2. pinler TX, 3 ve 6. pinler RX olduğuna göre, çapraz bağlamalısınız ki, TX ve RXler karşı karşıya gelsin. İki hub arasında çapraz kabloda böyle alttaki gibi oluyor. Farkı mı... Kanalların ismi farklı olsada sonuçta aynı çapraz kablo hem PC-PC hem de hub-hub bağlantısı için kullanılabilir... Yani sizin yapacağınız çapraz kablo aynı.

  Hubların Birbirine Bağlanması:

  Hublar ile ilgili sık sık problem yaratan bir "kolaylıktan" bahsetmek gerekiyor.

  Bugün 16 port bir hub alırsınız, bu bana uzun bir süre gider dersiniz, ama networkünüz o kadar hızlı büyür ki kısa zamanda bir hub daha alırsınız. Bu hubları da birbirine bağlamanız gerekir. Yani hubların birbirine bağlanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Eee, bizde ne yaparız, hubın üzerinde bilgisayar taktığımız portlardan ama bu sefer çapraz kablo ile iki hubı bağlarız.

  Hub üreticileri vatandaş çapraz kablo ile uğraşmasın diye şöyle bir güzellik yapmışlar, hubların bir çoğunda portlardan en büyük numaraya sahip olanın yanında crossover, uplink, out, MDI/X gibi ibareler bulunur. Bu şu anlama gelir:


  [​IMG]

  4. numaralı portun yanındaki düğmeye dikkat

  Eğer bu hub ile başka bir hubı bağlayacaksan, düz kablo kullanabilirsin. Düz kablonun bir ucunu bu porta tak ve portun yanında bir düğme varsa ona bas, kablonun diğer ucunu ise, diğer hubın normal bir portuna tak."


  [​IMG]

  İki hubı düz kablo ile bağlarken, kablonun bir ucu 1. hubun uplink portuna, diğer ucu ise diğer hubın normal bir portuna takılır.

  Üçüncü bir hub daha bağlanırken bu sefer 2. hubın uplink portu kullanılacaktır.

  Bazen bu uplink portu normal portlardan ayrıdır ve basmanız gereken bir düğme yoktur. Eğer iki hubda da BNC çıkışı varsa koaksiyel kablo ile de hubları bağlayabilirsiniz. Tabii ki iki uçta sonlandırıcı olması gerekiyor..

  Kablo bağlantı standartları :

  Kablo uçlarını yaparken uymanız gereken, daha doğruyu uyarsanız sizin ve sizden sonra ağa müdahale edecek kişinin işini kolaylaştıracak standartlar vardır. Bu standarda uygun yaptığınız kablo veri kanallarının aynı tel çiftini kullanması kuralına uygun olacaktır.

  EIA/TIA isimli kuruluş "EIA/TIA -568-A Commercial Building Wiring Standard " isimli kablolama ile ilgili standartları belirlemiştir. Tüm dünyada üreticiler ve teknisyenler bu standartları takip ederler.

  "EIA/TIA -568-A" standardı içinde kablo uçlarını yaparken kullanabileceğiniz elektriksel olarak birbirinin tamamen aynısı iki şema önerilmiştir. T568A şeması ve T568B şeması.

  [​IMG]

  Her iki şemada da 1-2 ve 3-6 nın aynı çifte ait tellere denk geldiğine dikkat ediniz.

  Düz kablo:

  Düz kablo yapmak için iki uçta aynı şemada olmalı, yani 568A<->568A veya 568B<->568B şeklinde. Dolayısı ile iki seçeneğiniz var.

  Çapraz Kablo:

  Eğer çapraz kablo yapmak istiyorsanız bir ucu 568A diğerini 568B şemasına göre yapmalısınız.

  [​IMG]

  Yukarıdaki resim size kablo yapımında yardımcı olması amacı ile özel olarak yapılmıştır.

  Düz kablo yaparken iki şemadan birini seçip renk kodlarını ezberlerseniz ve her yaptığınız kabloda bunu kullanırsanız, bir kablonun ucu bozulduğunda gidip diğer ucunu kontrol etmenize gerek kalmaz.

  Peki hangisini seçeyim derseniz, bir çok kaynakta 568A<->568A şemasının dünyada en yaygın kullanılan şema olduğu söyleniyor...

  Gigabit Ethernet:

  Yukarıdaki kablo bağlantıları 10BaseT ve 100BaseTX için yani 10Mbit ve 100Mbit ethernet için geçerlidir. 1000BaseT yani UTP kablo üzerinden gigabit ethernet kullanacaksanız düz bağlantıda bir farklılık yok. 568A<-->568A bağlantısını kullanabilirsiniz. Çapraz kabloda ise durum değişik, gigabit çapraz için alttaki şemayı kullanmanız gerekiyor.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş