UV - UV LED ve LED fan Karşılaştırmaları

'Bilgisayar' forumunda Özgür tarafından 17 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. Özgür

Özgür Administrator Site Yetkilisi

Bildiğimiz şeffaf fan üzerine led takılmış hali. Neon ışığa veya uv ışığa tutulunca UV fan gibi bir parlama söz konusu olmaz. Hoş gözükür ama UV'ler kadar parlamaz.
    İncelemede TT ve Powercooler'ın ledli fanları yer alacak.
    Fanlara geçmeden önce UV olayının tam anlaşılması için 2 resimle örneklendireceğim.
    Bu resimde gördüğünüz gibi sadece bir tane UV led fan çalışır durumda.

2. resimde ise UV ışık kaynağı devreye giriyor ve bunun sonucunda, UV fanlarımız larımız sanki üzerlerinde bir ışık kaynağı varmış gibi parlamaya başlıyorlar.

Aradaki farkı pek açıklamaya gerek olmasa da ben bir üzerinden geçeyim.
    Sumbeam'ın turuncu UV fanı(en üstte) kendini belli etmiş, Mavi aerocool ise 1. resimde varlığı bile belli değilken, 2. resimde nasıl da parlamış. Hatta üzerinde kendiliğinden ledi olan ve 1. resimde tek başına yanan Vantec bile UV led fan olduğu için UV ışığa karşı duyarlılık gösterip daha çok parlamış.
    Neon ışık açtığımızda ise böyle bir parlama söz konusu olmuyor, sadece aydınlık söz konusu oluyor
    Sanırım UV ışık kaynağı, UV Fan ve Neon arasındaki farkı artık anlamışsınızdır.
    Şimdi fanların arasındaki parlaklık farklarına ve ses/soğutma performanslarına geçelim.
    Not: Burada UV ışık kaynağı, turuncu fan (Sunbeam) üzerine yerleşik durumda olan halkadır.
    Listedeki sıraya göre gidecek olursak, ilk inceleyeceğimiz fan UV fanlar olacak.

UV FANLAR
    1. AEROCOOL UV FAN ​

Bu ürünle ilgili dikkatimi çeken bir nokta, UV LED FAN olarak satılıyor ama ledsiz üretiliyor olması. Bu noktaya dikkat etmek gerek.
    Bu fanın resmini ayrıca ekleme ihtiyacı hissetmiyorum çünkü uv ışık kaynağını anlatmak için koyduğum resimlerde nasıl parladığını rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece üfleme ve dba değerlerini verip geçeceğim.
    Fan, dakikada 2600 devir dönüyor, 30 dBA seviyesinin yukarısında ses çıkartıyor ve 34 cfm'lik bir hava üfleme kapasitesine sahip.
    Yorum yapacak olursam soğutması çok tatmin edici ama sesi pek katlanılacak gibi değil, biraz sesli çalışıyor diğer fanlara göre. Geceleri fan kontrolcü ile fan devrini kıstığımda dahi diğer fanlar kadar iyi sessizlik elde edemedim. Buna rağmen gördüğüm en hoş parlaklığa sahip UV FAN olduğunu söyleyebilirim, bu fanın UV ışığı altındaki halini görüp de beğenmeyen yok.

2. SUNBEAM UV FAN ​

Sunbeam UV Fan da bildiğimiz UV fanlardan ama onu diğerlerinden ayrıcan ve benim çok hoşuma giden bir yanı var. Kendisi üzerine monte edilmiş olarak gelen bir UV ışık kaynağına sahip. Ben bu özelliğini çok sevdim çünkü UV ışık kaynağına ayrıca para vermenize gerek kalmıyor, sadece bir fan parasına diğer uv fanlarınızı da şenlendirmiş oluyorsunuz.
    Kendisi resimde görülen üstteki turuncu fan. Üzerindeki halka da UV ışık kaynağı.
    UV ışık kaynağını açıp kapayabilmeniz için bir anahtarcık çıkıyor ve bu kasanın arkasına monte ediliyor. Böylece yatarken kapatıp uykunuzu kaçırmasını engelleyebilirsiniz.

Ses düzeyi ve soğutma performansından bahsedecek olursak: 2700 devir dönüş hızına sahip, 31.73 CFM'Lik hava üflüyor ve bu esnada 28 dBA seviyesinde ses çıkartıyor. Yani, sessiz sınıfına giriyor demek zor fakat tatmin edici görüntü ve soğutma performansı elde etmek mümkün. Özellikle sahip olduğu UV ışık kaynağı, bu ürünü almaya değer kılıyor.
    Ürünü Dijitalcenter'dan 11$+KDV gibi bir fiyata tedarik etmek mümkün.
    Şimdi UV LED FAN kategorisine geçiyoruz. En çok yarışmacı bu bölümde yer alıyor

UV LED FANLAR
    1.VANTEC UV LED FAN ​

Vantec zaten kendini ürünleriyle kanıtlamış bir firma. Şimdi de "Tweak With Style" sloganıyla modifikasyon ürünlerini piyasaya sürüyor. Ben markasına güvenerek ilk olarak Vantec UV led fanı aldım. Fan, UV ışığını görünce parladığı gibi, üzerinde de 3 tane led var. Yazının sonunda Powercooler ile parlaklık karşılaştırmasını vereceğimden dolayı resimleri ortak vereceğim. Ondan dolayı nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanız biraz sabretmek zorundasınız.
    Fan UV ışık kaynağı olmadan da halojen bir şekilde gözlere hitap ediyor, kendi parlaklığı söz konusu.
    Performansından bahsedecek olursak: 2900 devir dönme hızına sahip, 34 DBA ses seviyesine ve 36 CFM'lik hava üfleme kapasitesine sahip. İncelemenin şu anına kadarki en gürültülü ve en iyi soğutan fanı vantec'ten.

2.POWERCOOLER UV LED FAN ​

Forumda kullananlar tarafından çok met edilen bu fanları epey beğendim. Vantec gibi hem UV olup hem de LED'e sahip olan bu fanlar, Vantec'ten farklı olarak 3 yerine 4 tane lede sahipler. Dolayısıyla daha parlaklar. Bunun yanısıra, Vantec'in içinden çıkmayan vida, 3pin-4pin molex çeviricisi bu üründe pakete dahil.
    Dakikada 2500 devir dönme hızına, 29 CFM'Lik hava üfleme kapasitesine ve 27.5 dBA'lık ses seviyesine sahip. Çok sessiz olmasa da, incelediklerimiz arasında en sessizi denilebilir.
    Ürünün en büyük artısı, Vantec'teki 3 led yerine 4 lede sahip olması ve Vantecteki sıfır denilecek paket içeriğinin Powercooler'da daha iyi düşünülmüş olması ve buna rağmen fiyatının daha ucuz olması.

UV LED FANLAR PARLAKLIK KARŞILAŞTIRMASI

Resimdeki 2. fan Vantec; 1,3 ve 4. fanlar ise Powercooler. İlk 2 fan fark edeceğiniz üzere aynı renk (kanatlar turuncu,kasa yeşil); onları özellikle yan yana koydum. Çünkü Powercooler ile Vantec arasındaki parlaklık farkının anlaşılmasını istedim. Görüldüğü gibi 3 led ile 4 led arasında bir parlaklık farkı var, tabi bu kameranın algılayabildiği kadarıyla sınırlı. Normalde Powercooler fanların hem daha fazla ledi var hem de ledleri her biri Vantec'in kullandıklarından daha parlak. Eğer çok gözümü alır diyorsanız Vantec seçebilirsiniz ama modifiyeci olarak en parlak-en janjanlısını isterim diyenler Powercooler'dan şaşmasın. Çünkü aradaki fark bariz.

LED FANLAR​

Led fan kategorisinde yarışan 2 fan var.
    1.THERMALTAKE BLUE LED FAN ​
    Ürünle ilgili en çok met edebileceğim özelliği çok sessiz olması.
    Bunun yanısıra sadece şeffaf-ledli fan olmasına rağmen sunduğu görüntü gayet hoş oluyor. Bu fan, ayrıca hdd ledine sahip. Anakartınızın üzerinden mini bir kaçak hdd hattı alıyorsunuz. Bu şekilde kasanızdaki hdd ışığı yandıkça TT led fanınızın da mavi ledleri haricinde bir adet kırmızı ledi yanıp sönüyor.

Bu ürünün tam düzgün bir resmini çekmeye fırsatım olmadı, fakat burada aldığı görüntü belli oluyor.
    Daha girişte övmeye başladığım soğutma ve ses değerlerine gelince de ; 2000Rpm, 21Dba, 27.8Cfm gibi değerler söz konusu.
    Hem çok sessiz hem de yeterli soğutma performansını sağlayabilen bir fan. Sessiz işlemci fanı isteyenler, tabii işlemci soğutucularına 80 mm'lik fan bağlayabiliyorsa, bu fanı soğutucularına monte edip rahatlıkla kullanabilirler.

2.POWERCOOLER LED FAN ​

Powercooler ledli fanında da 3 tane led kullanmış. Gayet ışıklı ve canlı bir görüntü oluşuyor.
    Değerleri; 2000 devir/dakika, 21.5 CFM hava üfleme ve 20.3 dBA ses seviyesi. Yani TT soğutma bakımından daha iyi bir alternatif diyebiliriz. 1 dBA'lık ses farkıyla 7 CFM kadar daha fazla hava üflüyor. Eğer bulabilirseniz TT'yi almak daha mantıklı gibi.

Bu Sayfayı Paylaş