YAKARIŞ... -Fuzuli-

'Ünlü Şairlerden Şiirler' forumunda HüzünYıldızı tarafından 31 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. HüzünYıldızı

HüzünYıldızı New Member

YAKARIŞ...

Ya Rab hemişe lutfunu kıl reh-nüma bana

Gösterme ol tariki ki yetmez sana bana

Kat' eyle aşinalığım andan ki gayrdır

Ancak öz aşinaların et aşina bana

Bir yerde sabit et kadem-i i'tibarımı

Ancak öz aşinaların et aşina bana

Yok bende bir amel sana şayeste ah eğer

A'malime göre vere adlin ceza bana

Havf ü hatada muztaribim var ümid kim

Lutfun vere beşaret-i afv-i ata bana

Ben bilmezem bana gereğin sen Hakim'sin

Men' eyle verme her ne gerekmez sana bana

Habs-i hevada koyma Fuzuli-sıfat esir

Ya Rab hidayet eyle tarik-i fena bana

GAZELİN AÇIKLAMASI

Tanrım! Lütfunu rehber kıl daima bana ve sakın sana ulaşmayan yolu bana gösterme!

Senden başka her şeyden dostluğumu kes benim; yalnızca kendi sevdiklerini sevdir bana! (Yalnız sana dost olan kişileri benim için dost kıl, sana dost olmayanlardan yolumu ayır.)

İtibar ayağımı öyle bir yerde sabitle ki, orada yalnızca dinin yol göstericisine (Hz. Muhammed'e) uyulsun, sadece onun yolundan gidilsin.

Yazık ki sana layık bir amelim yok benim. Eğer adaletin beni amelime göre cezalandıracak olursa benim vay halime!..

Hata ve buna bağlı korkular içinde kıvranıp duruyorum. Umarım, lütfun bana hatalarımın bağışlandığı müjdesini verir (yoksa halim haraptır.)

Ben bana tam olarak neyin gerektiğini bilemem.Hakim (her şeyi bilen Allah) sensin; bana gerekmeyeni bana verme!

Beni Fuzuli gibi heva (hevesler, istekler, ihtiraslar veya dünya ilgileri)

içinde hapis bırakma! Tanrım! Bana fena (Senin aşkında yok olma) yolunda kurtuluş nasip eyle (veya bu kötü gidişime bir hidayet nasip et!)

Bu Sayfayı Paylaş