Yerli uydu geliyor...

'Teknoloji Haberleri' forumunda "DOĞU$" tarafından 5 Nis 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. "DOĞU$"

"DOĞU$" <b>Eurovision Delisi :)</b>

Yerli uydu geliyor...
    TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay'dan önemli açıklamalar.
    TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay, TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının yapımı için şartname gönderdikleri 6 firmadan 3'ünün teklif verdiğini belirterek, ''Haziran ayı içinde teklifini uygun bulduğumuz firma ile uyduların imalatı için sözleşme imzalamayı hedefliyoruz. Uyduların yapım süresini 26 ay olarak planlıyoruz. 2012'nin son çeyreğinde 4A ve 4B'yi uzaya fırlatmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Dalbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl sonunda TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 4B uydularının yapım ihalesi için potansiyel 6 üretici firmaya ''nasıl bir uydu'' istediklerine ilişkin şartname gönderdiklerini söyledi. Şartnamede, 4A ve 4B uydularını, sinyal gücü, kapsama alanı, bant aralığı, frekans genişliği olarak tanımladıklarını anlatan Dalbay, şunları söyledi:

''Biz, 4A ve 4B uydularının 20 yıl ömrü olmasını, mevcut sinyal gücünü muhafaza etmesini ve ilave bant konulmasını istedik. Afrika kıtasını kapsama alanına alacak 4A uydusu için ekvator bölgesindeki bulut yoğunluğunda daha iyi çalışacak 'C Bant' özelliği istedik. Asya bölgesini kapsama altına alacak 4B uydusu için de 'KA Bant' istedik. Bu frekans bantı Türkiye, KKTC, Irak, Azerbaycan ve Afganistan gibi ülkelerdeki son kullanıcılara uydu üzerinden ucuz internet götürmeyi sağlayacak.

4A uydusunu 42 derecedeki yörüngede televizyon yayınları için kullanacağız. 50 derecedeki yörüngeye yerleştireceğimiz 4B uydusunu ise televizyon yayınları dışında kalan internet, data transferi, canlı yayın geçişleri, kamu kurumlarının internet üzerinden hizmetleri ve haberleşme sisteminin yedekliliği için kullanacağız.''

Şartname gönderdikleri 6 firmadan 3'ününün tekliflerini TÜRKSAT'a ulaştırdığını belirten Dalbay, ''Bu firmalardan biri Asya'dan, biri Amerika'dan, biri ise Avrupa'dan. Firmaların tekliflerinde nasıl bir uydu yapacaklarının yanı sıra mali teklifleri de bulunuyor'' dedi.

Firmaların tekliflerinin değerlendirilmesinin yaklaşık 1,5 ay süreceğini ifade eden Dalbay, daha sonra teklifleri ayrı bir değerlendirme için ''yabancı bir danışman firmaya'' göndereceklerini söyledi. Son kararın her iki değerlendirmenin yapılmasının ardından verileceğine dikkati çeken Dalbay, ''Teklifini uygun bulduğumuz firma ile pazarlık yapacağız. Haziran ayı içinde teklifini uygun bulduğumuz firma ile TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının imalatı için sözleşmeyi imzalamayı hedefliyoruz. Sözleşmenin imzalanmasının ardından uydunun tasarımına başlanacak. Temmuz ayında uyduların tasarımlarını onaylamamızın ardından uyduların yapımına başlanacak. Uyduların yapım süresini 26 ay olarak planlıyoruz. 2012'nin son çeyreğinde 4A ve 4B'yi uzaya fırlatmayı amaçlıyoruz'' diye konuştu.

UYDU FIRLATMA İHALESİ TEMMUZDA

Dalbay, TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının tasarımlarının kesinleşmesinin ardından uyduların ağırlıklarının da kesinleşeceğini anlattı. Uyduların uzaya fırlatılması için Temmuz ayında ihaleye çıkmayı öngördüklerini dile getiren Dalbay, ''Fırlatma ihalesi için şartnamelerimiz hazır. Fırlatma konusunda başarılı firmaları çağırıp, tekliflerini isteyeceğiz. Kasım-Aralık ayları içinde fırlatma ihalesini tamamlamış olmayı planlıyoruz'' dedi.

TÜRKSAT 3A'nın yapım sürecinde ''Teknoloji Transferi ve Eğitim Programı'' çerçevesinde 22 Türk mühendise, uydu eğitim tesislerinde konunun uzmanları tarafından eğitim verildiğine dikkati çeken Dalbay, TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının şartnamesinde ''Doğrudan Katılım Programı'' şartı olduğunu ifade etti. Dalbay, ''TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının yapımında yaklaşık 30 mühendisimiz yer alacak. Bu mühendislerimiz daha sonra milli uydularımızı üretecek'' dedi.

2 YENİ YÖRÜNGE

Dalbay, Türkiye'nin şu anda 42, 31 ve 50 derecedeki yörüngeleri kullanma hakkı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''2019'da 7 uydu ile dünya nüfusunun yüzde 91'ini kapsamayı hedefliyoruz. Bu nedenle 2 yeni yörünge kullanma hakkı alma hedefimiz var. Bu yörüngenin biri 65-75 dereceler arasında olacak. Bu yörünge ile Avustralya'nın bir kısımı ile Asya'nın doğusunu kapsama alanına alacağız. 0-8 dereceler arasında olmasını hedeflediğimiz yörüngeyle ise Güney Amerika'nın tamamını ve Kuzey Amerika'nın bir kısımını kapsamayı amaçlıyoruz. Bu yörüngelere milli uydularımızı yerleştirmek istiyoruz. Yeni yörüngelerin tahsisi için Dünya Telekomünikasyon Birliği ile görüşüyoruz. Bu yörüngelerdeki yaklaşık 25 ülke ile görüşmelere başladık.''

''MİLLİ UYDU ÜRETİM MERKEZİ''

TÜRKSAT 4A ve 4B'nin Türkiye'nin dışarıya yaptırdığı son uydular olacağına dikkati çeken Dalbay, ''Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) içinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde kurulacak ''Milli Uydu Üretim Merkezi''nin temeli Temmuz ayında atılacak'' dedi.

''Milli Uydu Üretim Merkezi''nin 5 tonluk uyduları üretecek büyüklükte olmasının amaçlandığını dile getiren Dalbay, tesiste haberleşme uydularının yanı sıra gözlem uydularının da üretileceğini söyledi. Dalbay, ''Milli Uydu üretim Merkezi''nin 2012'de tamamlanarak hizmete girmesinin planlandığını ifade etti ve şunları kaydetti:

''Tesisin hizmete girmesi ile milli uyudu imalatına başlayacağız. Başlangıçta, üretime başladığımızda uydunun yüzde 30'u yerli üretim olacak. Zamanla yerli sanayimiz, yan sanayimiz artacak. Türkiye'nin elektronik sanayi çok iyi. Bazı savunma sanayi kuruluşları uydu parçalarına yönelik çalışmalara başladı. Milli uydumuzun komuta kontrol yazılımı yüzde 100 yerli olacak. Komuta kontrol yazılımının donanımı da yüzde 100 yerli olacak.''

Bu Sayfayı Paylaş