29 Eylül Dünya kalp günü

'Magazin Haberleri' forumunda çitlenbikk tarafından 29 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

1. çitlenbikk

çitlenbikk Well-Known Member

Kalp sağlığı için kürek çeken doktorlar Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'dragon boat' yarışlarına katılacak. Doktorlar hem yarışacak hem de kürek çekerek kalp sağlığına dikkat çekecek.

Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi öncülüğünde, 14 hastaneden 19 takımın katılacağı 'Tek yürek bin kürek' yarışları, 19 Eylül Cumartesi günü Küçükçekmece Gölü'nde yapılacak. Sabah saat 11.00'de yürüyüşle başlayacak etkinlik, konuşmaların ardından takımların yerini almasıyla devam edecek.

Küçükçekmece Belediyesi işbirliği ile yapılacak etkinliğe, sağlık çalışanları ile bölge halkını beklediklerini belirten Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Bakır, "Hastanemiz kurulduğun beri her yıl geleneksel olarak "Yüreğinize Sağlık" yürüyüşü düzenliyordu. Bunu daha kalıcı kılmak için özel ve kamu hastanelerini bir araya getirmek istedik. Bu anlamda 'dragon boat' yarışları düzenleyerek kalp sağlına dikkat çekmek istiyoruz." dedi.

Takım halinde etkinliğe katılacak hastaneler şu şekilde; Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi, Esenyurt Devlet Hastanesi, Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, International Hospital, Avicenna Hospital, Özel Batı Bahat Hastanesi, Özel Doğan Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi, Arnavutköy Devlet Hastanesi ve Başakşehir Devlet Hastanesi.
    Kaynak: CİHAN:gül:

2. çitlenbikk

çitlenbikk Well-Known Member

- Her yıl Dünya Kalp Günü'nde insanları kalp krizi riskini öğrenmelerini sağlayarak, kalp yaşını hesaplatarak kalp hastalıkları hakkında bilinçlendirmek amacıyla birçok etkinlikler düzenleniyor. Bu sene ise Dünya Kalp Günü 29 Eylül'de bu oluşumu yeniden hatırlatacak. Bu hareketin ne kadar önemli olduğunu anlamak için ise istatistiki verilere bakmak yeterli.

Dünyada her yıl 17.1 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Ölümlerin%82'si düşük ve orta gelirli ülkelerde kalp ve damar hastalıkları sebebiyle olmaktadır. Dünyadaki ölümlerin %29'undan sorumlu olan kalp ve damar hastalıkları, dünyada bir numaralı ölüm nedenidir.

Türkiye'de ise nüfusun %25-30'u kalp hastalıkları riski ile karşı karşıya! Koroner kalp hastası sayısı 3 milyon ve her yıl 90 bin kişi ekleniyor, 35-65 yaş arasında kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski altında olanların sayısı 12 milyondan fazla!

Kalp krizi riski sadece yaşlandığımızda oluşan bir risk değildir. Genç yaşlarda da kalbe iyi bakmak, kalp yaşını yüksek tutmamak, yaşlanırken sağlıklı bir şekilde yaşlanmak önemlidir. Sağlıklı yaşam stili oluşturmak ilk adımlardan biri. Bunun için ise yapılması gereken öncelikle kalbimizin kaç yaşında olduğunu bulmaktır. Kalp yaşını hesaplamak insanların kalp hastalıklarını korumaları için motivasyon sağlamanın yanında bilinçlenmelerini de sağlar. Bilinen bir gerçek sigara içenlerin kalp yaşını 15 yıl arttırıyor olması.

Kalp sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

• Yanlış beslenme kalbi 30 yıl yaşlandırır. Beslenme, spor ve egzersiz, kalp sağlığı için önemlidir. Belli bir hızda, basit yürüyüşler ve ardından hafif yapılacak germe egzersizleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Hem bedenen hem de zihnen zinde kalmak için beslenmeye dikkat etmek ve egzersiz yapmak kalp krizi riskini düşürür, kalp yaşına olumlu etkisi olur.

• Mutluluk hormonu salgılayan yiyecekler yemek kalp sağlığımıza da olumlu etki eder. Bunlar arasında muz ve çikolata yer alır. %70 oranında kakao içeren çikolatalar tavsiye edilmektedir.

• Stres faktörü unutulmamalıdır. Yapılan bir araştırma aşırı iş yükü ve zaman yetersizliğinin de neden olduğu stresin kalp krizi gibi koroner kalp hastalığı riskini yüzde 23 oranında artırdığını belirledi. İş stresine rağmen sigara içmeyerek, dengeli bir beslenme ile ve spor yaparak kalp krizi riskinin yüzde 36 oranında azaltılabileceği biliniyor. Kalp yogası stresi ortadan kaldırmaya yarayan tekniklerden biridir.

• Uyku saatine dikkat edilmesi gerekir. Uyku düzeni kişiden kişiye değişir. Fakat uykusuzluk kalp sağlığını etkileyen önemli kriterlerden biridir. Uyku saatini hesaplayarak da kalp sağlığınızı korumaya adım atabilirsin.

Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

3. Emma

Emma New Member

Uyku saatine dikkat edilmesi gerekir. Uyku düzeni kişiden kişiye değişir. Fakat uykusuzluk kalp sağlığını etkileyen önemli kriterlerden biridir. Uyku saatini hesaplayarak da kalp sağlığınızı korumaya adım atabilirsin.

son mesajı beklemeyin demek istemiş :D

Bu Sayfayı Paylaş