Brownie|Kakaolu Kek

'Yemek Tarifleri' forumunda LITTLE tarafından 18 Mar 2013 tarihinde açılan konu

1. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

LITTLE'dan Kek Tarifi (Yanlış Görmediniz :D)

Malzemeler

2 yumurta
    1 su bardağı toz şeker
    1 paket kakao (küçük paketler var ya ondan)
    200 ml süt
    Yarım su bardağı yağ (biraz daha fazlalaştırabilirsiniz, isteğe bağlı.)
    Kabartma tozu
    1.5 su bardağı un

Şimdi efendim, önce toz şeker ile yumurtaları çırpıyoruz, sonra yağ ve sütü ekleyerek çırpma işlemini tekrarlıyoruz. Sizler bu işin ustaları olarak ne kadar çırpılacağını bilirsiniz. Sonra karışımımızdan 1 bardak (çok büyük olmamalı) kadar ayırıp, geri kalana unu ve kabartma tozunu ekleyerek tekrar çırpıyoruz. Yağlanmış fırın kalıbımıza ya da borcama karışımımızı döküyoruz. Bundan kek kalıbımızı fırına vererek 200-250 derecede pişiriyoruz. Fırından çıkan kekimize, daha önce ayırdığımız sosumuzu döküyoruz. (Sosu dökmeden önce keki kesersek, kek daha güzel ıslanmış olur. Unutmadan, sosu kek sıcakken döküyoruz.) Şimdi, ben sostan bir bardak ayırmayı unuttum. Yani, öyle tuhaf tuhaf bakmanıza gerek yok, unutmak insanlar için, değil mi ama :rzl: :D Amaaaa böyle de gayet güzel oldu. Evde de kakaolu sos yapacak malzemem yoktu. Neyse dediğim gibi böyle de güzel. Zaten önemli olan girişimde bulunmak, böyle kazalar olabilir. (litfen gülmeyin.)

Not: Bu arada ayırdığımız sosu az bulanlar oluyor, karışımdan ayırdığımız bir bardak sosa biraz daha süt ekleyerek fazlalaştırabilirsiniz. Sosu biraz inceltse de tadında hiçbir değişiklik olmuyor. Tarif 4 kişilik falan herhalde çok emin değilim.

İçine sevgimi kattım :D (bu geyiği hep yapmak istemişimdir.)

Afiyet olsun Küflü'nün şekerleri. Aşağıdakiler de annemle babama gözlerinin yaşarması için gönderilecek resimler :)

2. alkane

alkane Well-Known Member

oyyy kuzum kek de yaparmışşşş:canim:ellerine sağlık bende çay almıştım,ikisi çok güzel gider,al gel keki yiyelim beraber;):mjk:

3. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

evet beraber yiyelim alkanem :D Keşke gelme imkanım olsaydı, keşke :)

neyse bir de şarkım var, ...oturdum ellerimleee sana kek yaptım :) çırptım çırptım karıştırdııımmmm...

(bknz. Nil Karaibrahimgil)

4. Pl1

Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

sen Ankara'da yanı başındaki ablanı çağırma kek yemeye yada hastası var deyip alıp gelme küstüm işte sana işte:hih:

5. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

oyyyy, düşünememiş bu little onu. Hemen yapar getirirm canım ablama :Lv:

6. Pl1

biliyorum yaparsın, takıldım sadece :Lv:

7. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

:mjk: :mjk:

iki tane öptüm

8. sevdem

sevdem Well-Known Member

ay çok acıktım gurbet öğretmenevinde...ne vardı burda olsaydınız çay ve keklerinizle...çay ve kekde bahane......

little müthiş görünüyor kekin..bayılırım bol kakolu herşeye....

9. Özgür

Özgür Administrator Site Yetkilisi

Bana kalmamış :/ eline sağlık güzel görünüyor en azından :p :)

10. LITTLE

LITTLE Well-Known Member

Tekrar yaparım, lafı mı olur Özgür :) :cool: Hem bu sefer sosunu koymayı unutmam en azından :D aslında ben sana ayırmıştım ama onu da dayanamayıp yedim

sevdem ben de bayılıyorum, çikolatalı olan herşeyi yemek istiyorum, o derece çıldırmış durumdayım :D

11. Pl1

Özgür üzülme komşuda pişer bize de düşer nasılsa :p

Bu Sayfayı Paylaş