Canlı Bir Hafıza İçin 10 Alıştırma

'Diğer Dersler' forumunda Uygu tarafından 11 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  1) Ters el alıştırması

  Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın.
  Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun mesela.
  Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

  [​IMG]

  2) Çocuk oyunu alıştırması

  İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır.

  3) Harf alıştırması

  Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift 't' ve 'm’ lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuzun ne kadar uyarıldığını hemen hissedeceksiniz. Bu, zihnin canlanmasını artırır.  4) Polisiye alıştırması

  "Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?" gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabi cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz.

  5) Yürüyüş alıştırması

  Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz.

  6) Ressam alıştırması

  Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Aynı zamanda beyni bloke eden stresi etkili biçimde yok eder.

  7) Ajan alıştırması

  Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden ı:J kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalısın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir, hem de beyninizi canlandırırsınız.

  8) Resim alıştırması

  Bu alıştırmayla alışveriş listelerini çok kolay ezberleyebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bunun için kalem kağıt alın ve kağıdın üzerine mum, kaktüs, yonca gibi semboller çizin. Her resim bir sayıyı sembolize ediyor. Ardından sembolleri sayılara göre ezberleyin. Bu alıştırmayla, zihninizde listeler oluşturmayı kolay başarırsınız.

  9) Otobiyografi alıştırması

  Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada ise, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, ki§ilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz.

  10) Hipnoz alıştırması

  Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edersiniz. Mesela, "Benim için gerekli olan her şeyi biliyorum ve çok sakinim" cümlesini tekrarlayabilirsiniz.

  Alıntı
   
 2. tantana

  tantana Well-Known Member

  uyguluycam....
   
 3. Uygu

  Uygu New Member

  :))Tamam canım
   
 4. tantana

  tantana Well-Known Member

  :D onayı aldıysak tamamdır :zuhaha:
   

Bu Sayfayı Paylaş