Çivit Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

'Şifalı Bitkiler' forumunda kuftadında tarafından 20 Nis 2018 tarihinde açılan konu

 1. kuftadında

  kuftadında New Member

  Çok eski çağlardan bu yana hem tıpta hem de boyama sanayinde kullanılan çivit otu, taşıdığı özellikler itibariyle diğer şifalı otlardan ayrı bir yerdedir. Çok yıllık bir bitki olan çivit otu, halk arasında çivit mavisi rengiyle ünlenmiştir. Peki çivit otu nedir, nasıl ve hangi alanlarda kullanılır, en önemli faydaları nelerdir? Şimdi gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

  Tıbbi alanda yeri çok eski yıllardan beri var olan çivit otu, Hippokrates’in hastalıklar için sıkça yararlandığı bitkilerden biridir. Sadece ilaç yapımında değil, hamur mayalamada, peynir ve alkol yapımında da çivit otundan faydalanılmıştır. Eski dönemlerde bu bitkinin boyama özelliğinden de yararlanılarak, düşmanı korkutmak ve püskürtmek için çivit otu ile askerler mavi renge boyanmıştır.

  Avrupa ülkelerinde 12. yüzyıldan itibaren getirisi yüksek olan çivit otunun ticareti ve üretimi yapılmıştır. Tıbbi içerik olarak anti bakteriyel nitelikte olması, birçok hastalıktan korunma ve bağışıklığın güçlenmesi konusunda insan sağlığına destek nitelikte bir bitki olmasına neden olmaktadır.

  Çok yıllık bir bitki olan çivit otu, killi ve kireçli topraklardan hoşlanmaktadır. Yaprakları 30-40 santimetre uzunluğundadır ve şekli rozet gibidir. Yemek için tadı hoş değildir ancak kendine özgü hoş bir kokusu bulunmaktadır. Verimli bir bitki olarak bir ekimden birkaç sefer ürün elde etmek mümkündür.

  Çivit Otu Nedir?

  [​IMG]

  Yetiştiği iklim ve özelliklerine göre tam bir dağ bitkisi olan çivit otu (Isatis tinctoria), yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Turpgiller familyasından olan bitkiyi halk arasında daha çok “çivit mavisi” ifadesiyle duyarız. Anavatanı Batı Asya, Avrupa, Kafkasya ve Avrasya’dır. Zeytin yapraklarını andıran yaprakları ve biber çekirdekleri büyüklüğünde meyvesi bulunmaktadır. Faydaları oldukça kapsamlı olmakla birlikte, birden çok kullanım şekli vardır.

  Yaprakları, çekirdeği ve çiçekleri insan sağlığının birçok noktasına oldukça faydalıdır. Çivit otu ile saç ve cilt bakımı yapmak da mümkündür. Koyu yeşil ve mızrak şeklinde yaprakları ile, parlak sarı çiçekleri vardır. Bu yapraklar mavimtırak bir yeşil renge dönüştüğünde, toplanma zamanı gelmiş demektir. Eğer köklerine zarar vermeden toplanırsa, kesilen yerlerden yeniden yaprak filizlenecektir.

  Çivit Otu Nasıl Kullanılır?

  [​IMG]

  Vücudun birden çok bölgesi için faydalı olan çivit otunun kullanım şekilleri de farklılık göstermektedir. Çivit otu ile saç bakımı yapmak için; bir miktar kınanın içerisine çivit tozu karıştırılarak saçlara sürülmelidir. Böylelikle saç dökülmesi ve yıpranması gibi saç sorunlarının ortadan kalkması olasıdır. Cilt bakımı yapılmak istendiğinde ise; elde edilen çivit suyu ile bakımı yapılmak istenen cildin temizlenmesi gerekir.

  Vücutta bulunan yaralar için de çivit ununa ihtiyaç vardır. İyileşmesi ya da kapanması istenen yara ve iltihabın üzerine çivit unu serpilmesi gerekmektedir. Etkili bir antibakteriyel özelliğinde olması nedeniyle yara ve iltihabın hızlı ve kolay bir şekilde iyileşmesini sağlar.

  Çivit Otunun Kullanım Alanları Nelerdir?

  Askeriyeden çamaşır yıkamaya kadar kullanım alan bir hayli geniş olan çivit otunun insanlığa en önemli faydaları sağlık için olanıdır. Eski zamanlarda düşmanı korkutmak için askerler çivit mavisine boyanırmış. Birçok alanda mavi rengindenyararlanılırken, antioksidan özelliği ile de kanser ve zararlı toksinlerden arınmak mümkündür. Ancak kullanım alanı ya da şekli ne olursa olsun, çivit otu kullanımında bilinçli olmak en önemlisidir.

  Çivit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Bitkilerin pek çoğunda olduğu gibi, çivit otu da genellikle çay olarak tüketilmektedir. Vücuttan zehirli toksinlerin atılması ve bazı hastalıkların iyileşmesi için çay olarak içmek en uygun olan tüketim şeklidir. Bitkilerin içeriğindeki faydalı özelliklerin kaybolmaması adına çivit otu gibi bitkileri kaynatmak yerine kaynar suyun içinde demlendirme yöntemi en doğru olanıdır. Bir tutam kurutulmuş çivit otu ile bir bardak kadar kaynamış su ile hazırlanması oldukça kolay olan bitki çayı için 10 dakika demlenme süresi yeterlidir. Demlendikten sonra sıcak şekilde tüketmek ve her seferinde yeniden hazırlamak hastalıklara karşı çivit otunun oldukça etkili olmasını sağlayacaktır.

  Çivit Otu ile Saç Boyanır mı?

  Kimyasal içerikli saç boyalarının yerini alan birçok bitki gibi çivit otu ile de saçların göz alıcı renklerde olmasını sağlamak mümkündür. Özellikle çivit otunun köklerinden elde edilen mavi su, kına ile karıştırılarak saçlara sürüldüğünde doğal bir renk elde edilebilir. Bu karışım saçları doğal yoldan boyamayı sağlarken, daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmayı da mümkün kılar. Çok eski yıllardan beri kumaşların boyanmasında yararlanılan çivit otu, günümüzde kadınların saç boyamak için tercih ettiği en zararsız yollardan biridir.

  Çivit Otunun Faydaları Nelerdir?

  [​IMG]

  Birçok hastalık için evde bulundurulması gereken şifalı bitkilerden biri olan çivit otu, kanserden farenjite kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. İçeriğindeki bileşenlerin antibakteriyel bir bitki olmasını sağlamalarından dolayı çivit otu ile vücuttan toksinleri atmak mümkündür. Kızamık ve kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı sağlar.

  Grip ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki gösterir. Menenjit ve Hepatit Ahastalıklarından korur. Çivit otu; merhem, çay ve banyo gibi yöntemlerle hastalıkların türlerine göre farklı seçeneklerle kullanılabilmektedir. En çok bilinen faydası ise egzama ve çıban gibi deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olmasıdır. Mevcut hastalıklara karşı fayda elde edebilmek için mutlaka önerilen şekilde kullanılması gerekir.

  Çivit Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

  [​IMG]

  Özellikleri bakımından bilinen bir bitki olan çivit otu, kullanımı sırasında yan etkiye maruz bırakacak özellikte değildir. Ancak bağırsak yapısı üzerinde oldukça etkili olmasından dolayı uzun süreli ve aşırı tüketimden kaçınmak gerekir. Ayrıca hamile ve emziren annelerin çivit otu kullanımları da henüz aydınlatılmış konulardan biri değildir. Herhangi bir hastalığın tedavisi için çay olarak günde 2- 3 fincan rahatlıkla tüketilebilir. Fazlası için gerektiğinde uzman görüşüne başvurulmalıdır. Düzenli ilaç kullananların, yüksek tansiyon ve şeker hastalarının çivit otu kullanmadan önce mutlaka doktorları ile görüşmeleri gerekir.
  Kaynak: https://bilgihanem.com/
   

Bu Sayfayı Paylaş