Çocuğumuzu Tacizden Nasıl Koruruz ?

'Anne ve Çocuk' forumunda zipper tarafından 21 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. zipper

  zipper quae nocent docent

  [​IMG]


  *Çocuğunuzu, tanıdığınız herhangi birini (akrabanız, yakın arkadaşınız dahil) öpmesi, ona sarılması için zorlamayın. Bırakın bu konularda içinden gelen kişiye içinden geldiği gibi tepki versin.

  *Çocuğunuza basit cinsel eğitimler verin; “Buralar senin özel alanların, buralara kimse dokunmamalı, dokunursa o kişiye “hayır” diyebilir ve bana haber verebilirsin”

  *Çocuğunuza vücudunun sınırlarını anlatın: “Bu beden senin, eğer birinin seni kucaklamasını istemiyorsan bunu söyle, bunu söylemek senin hakkın, seni rahatsız eden en ufak bir fiziksel dokunmayı sonlandır”

  *Çocuğunuza, istenmeyen bölgelere dokunmanın yasal olmadığını, bunu yapan bir yetişkinin yanlış yaptığını öğütleyin ki,biri ona tacizde bulunmak isterse yasal haklarını bilerek rahatlıkla tepki verebilsin.

  *Arkadaşlarını ve arkadaşlarının anne babalarını tanıyın.

  *Sizin izniniz olmadan kimsenin aracına binmemesi gerektiğini söyleyin.

  *Çocuğunuzla aranızda iyi bir iletişim kurun; yaşadığı şeyleri size anlatması için onu cesaretlendirin ve başından geçen olumsuz/ kötü bir deneyimi anlattığında abartılı tepki vermeyin ki anlatabilsin.

  *Tüm çocukların “sevgi” - “kabul edilme” ihtiyaçları yoğundur.Bu duyguları ebeveynleri tarafından doyurulmazsa, kabul görmek ve sevilmek için başkasının ondan istediğini yapabilir.
  Dolayısıyla çocuğunuza ne kadar karşılıksız sevgi verirseniz ve onu ne kadar koşulsuz seversiniz, başkalarına karşı o kadar az yakınlaşma ihtiyacı duyacaktır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş