Disk birleştirme nedir ?

'Bilgisayar' forumunda ...... tarafından 4 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. ......

  ...... Misafir  Sabit disk üzerinde dağınık halde bulunan dosya parçalarını yanyana getiren disk birleştirme özelliği, sabit diskin işlem performansını artırır.

  Windows XP'de bulunan sabit disk birleştirme özelliği, sabit disk üzerinde yapılan işlemler sonrasında dağınık halde bulunan dosya parçalarını tekrar yanyana getirir ve böylece diskin işlem yaparken daha performanslı olmasını sağlar.

  Belirlenen zamanlarda otomotik olarak gerçekleşmesi ayarlanabilen özellik için sırasıyla; başlat menüsünden "Ayarlar", "Denetim Masası" seçilir. Denetim masası açıldığında "Performans ve Bakım" ve ardından "Zamanlanmış Görevler" seçilir.

  Zamanlanmış görevler çift tıklandığında karşınıza bir görev sihirbazı çıkar. Bu pencerede "İlerle" ve ardından da "Gözat" seçeneği seçilir. Bu işlemlerden sonra arama penceresi açıldığında "Dosya adı" kısmına "%systemroot%\system32\defrag.exe"yazılarak "Aç" seçilir.

  Bu işlemden sonra disk birleştirme işleminin ne sıklıkla, hangi dönemlerde yapılacağına dair seçimler yapılarak sihirbaz üzerinde ilerlenir. Bu noktada dikkat edilecek konu; disk birleştirme işleminin yoğun olmayan saatler içerisinde yapılmasının seçilmesidir. Sihirbazın sonunda çıkan "Gelişmiş özellikleri aç" ibaresinin yanında bulunan kutucuk işaretlenerek işlemin bu kısmı bitirilir. Ardından açılan " Gelişmiş özellikler" penceresinde diskin hangi bölümünün birleştirileceği seçilir ve işlem tamamlanır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş