Geride bırakmanız gereken 10 düşünce

'Serbest Kürsü' forumunda bermer tarafından 19 Kas 2013 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. bermer

  bermer Well-Known Member

  [​IMG]

  Hayat karşımıza birçok olumsuzluk, kabullenemediğimiz değişiklikler ya da çaresizlik anları çıkarabilir. Ancak geçmişi geride bırakıp ilerleyebilmek istiyorsanız, bakış açınızı değiştirmeniz ve olumsuz düşüncelerinizi kafanızdan atmanız şart.

  1. “Başka seçeneğim yok.”

  Geleceğinizi şekillendiren, yaptığınız seçimlerdir. Kişiliğiniz, düzenli olarak yaptığınız şeyler üzerine kuruludur. Hayat yolunda hangi yöne ve nasıl gittiğiniz ise, oraya hızlı şekilde varmaktan çok daha önemlidir.

  Benzer problemlerle karşılaştığınızda, benzer şekilde karşılık vermek çok doğaldır. Ancak alacağınız sonuçları değiştirmek istiyorsanız, bakış açınızı ve davranışlarınızı da değiştirmeniz gerekir. Bu noktada cevap bulmanız gereken soru, “geçmişte takılı kalmak mı, yoksa geleceğe bakmak mı?” olmalı.

  2. “Hayat çok kolay.”


  Hayat kolay değil, aksine oldukça zor. İlerlemek ise, ancak bu gerçeği kabullendiğiniz zaman mümkün.

  Hayatın kolay olmadığı düşüncesini kalbinizde ve beyninizde kabul ettiğiniz zaman, problemlerinizi çözmeniz daha kolay olur. Çünkü zorlukları kabul etmek, şaşırma, hayal kırıklığına uğrama ihtimalinizi azaltarak, pes etmemenize yardımcı olacaktır.

  3. “Hiçbir şey değişmiyor.”

  İlerlemek istediğiniz yolu, kaderinizle karıştırmayın. Şu an yaşadığınız zorluklar, gelecekte de devam etmek zorunda değil. Önemli olan, sabırlı olmak. Çünkü hedefinize ulaşmak ne kadar zaman alırsa alsın, sonunda yaşayacağınız mutluluk yaşadığınız zorlukların tümüne değecek. “Hayatınızı yönetebilmek için sorumluluk alın“

  4. “Her şey kötü gidiyor.”

  Hayatınızda her şey yolundayken, her şeyin bir sebebi olduğu düşüncesine tutunmak kolaydır. Ancak işler kötü gittiğinde, aynı düşünceye tutunmak ve güçlü kalmak birçoğumuz için oldukça zor.

  Umudunuzu canlı tutun, cesur ve güçlü olun. Her şeyin bir nedeni olduğunu, her kötülükte bir iyilik olabileceğini kabul edin ve pes etmeyin.

  5. “Herkes benden daha iyi.”


  Siz güvensizliğinizi ne kadar beslerseniz, güvensizlik sizi o kadar tüketir.

  Bazen güvensiz hissetmenizin nedeni, kendi koşullarınızı başkalarının “görünen” hayatlarıyla kıyaslamak; kendi iç sesinizi değil, çevrenizdekilerin ne söylediğini dinlemektir.

  Bu noktada yapmanız gereken, karşılaştırma yapmayı bırakarak içinize dönmek ve kendi ruhunuzu dinlemektir.

  6. “Gerçekçi olmalıyım.”

  Başarılı olabilmek için, bazen gerçekçiliği bir kenara bırakıp biraz hayalperest olmanız ve koşulların değişebileceğine inanmanız gerekiyor.

  Gerçekçi olmak hiçbir şeyi değiştirmez, ancak hayal kurmak değiştirebilir. Thomas Edison’un ya da nice bilim insanının yaptığı gibi.

  7. “Keşke”

  Kendiniz için atacağınız en olumlu adımlardan biri, “keşke” demeyi bırakmak. Sonrasında kendinizi “yapacağım”, “olacak” diyerek motive etmek ve harekete geçmek.

  Hoşunuza gitmeyen durumları, değiştirmek için kararlı olmanız şart. Değişmek ve değiştirebilmek için, harekete geçin.

  8. “Artık çok geç.”


  Yapmak istediğiniz şeylerin zamanının geçtiğini düşünmek, yolun sonudur; kendinize inanmak ise sonsuz bir yolculuk. Kendinize inanın ve zincirlerinizi kırın. Hata yapmaktan korkmayın. Sizden şüphe duyanlara kulak asmayın.

  9. “Yapamam.”


  Hayat bazen sizi hazırlıksız yakalayarak, dibe vurmanıza neden olabilir. Ancak siz izin vermedikçe, orada tutamaz.

  Önemli olan hayatın size ne kadar sert bir darbe vurduğu değil, sizin hayatın akışı içinde darbelere karşı ne kadar dayanıklı olduğunuzdur. Hayat mücadelesinde sizi öne geçirecek olan gerçek güç budur.

  10. “Daha kötüsü olamaz.”


  Bir şeyi iyi ya da kötü yapan, sizin bakış açınızdır. Hangi durumda olursanız olun, mutlu ve neşeli olmak için kararlı olun.

  Ve şunu aklınızdan çıkarmayın; mutluluk ya da mutsuzluk yaşadığınız koşullarla değil, karakteriniz ve bakış açınızla şekillenir.

  (alıntı)

  Bermer'in Notu: Her bir maddenin başlığı olumsuzlukla şekilleniyor ve çoğu zaman hayatımızda yaşanıyor. Aslında engelleri önümüze kendimiz koyuyoruz çoğunlukta...

  İçinde iken çıkılamaz sandığımız duvarlar, araya mesafe, zaman, algımızın, bakış açımızın değişmesi ile aşılabilir hale geliyor.

  Hayat çok zorlu bir yol olabiliyor, bazen sadece akışa bırakmak bazen de dalgalarla yüzmek gerekiyor.

  Büyük resmi görmek için bir adım geri gitmek de ilerlemek de bizim elimizde...
   
 2. zipper

  zipper quae nocent docent

  ''Mutluluk ya da mutsuzluk yaşadığınız koşullarla değil, karakteriniz ve bakış açınızla şekillenir.''

  Bu söze çok inanıyorum,insanın içinden geliyor bence mutluluk..Çünkü olanakları elinde bulundurmasına rağmen bir türlü hayatında mutlu ve memnun olamayan,buna rağmen tüm eksikliklerine rağmen yüzünden tebessümü,içinden umudu ve mutluluğu eksik etmeyen insanlar tanıdım.Asıl engel her zaman insanın kendisi oluyor,keşke kendimizdeki gücü fark edebilseydik.
   

Bu Sayfayı Paylaş