Hong Kong Gezilecek Yerler

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 23 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member


  Hong Kong ; Asya'nın kalbinde bulunmasına karşı sahip olduğu İngiliz şehir havası sizi geziniz boyunca kendinizi Avrupa hissetmenizi sağlayabilir. Gökdelen tarlaları , su altı tünelleri , şehrin her köşesini kaplayan tropik ağaçlar ve dünyanın km2 başına düşen nüfus yoğunluğu ile Hong Kong tam bir Asya ve Avrupa'nın karışımı şeklinde duruyor.

  Hong Kong sahip olduğu bütün bu özelliklerin yanında Türkler için güzel bir vizesiz gezi alternatifi olması ve şehirde vergisiz alışveriş yapabilme imkanı ile her zaman Asya'da bulunan güzel bir gezi alternatifi .  Hong Kong gezilecek yerler ve 4 ana bölge :

  Kowloon , Hong Kong Adası , Lantau Adası ve New Territories

  Peki Hong Kong gezilecek yerler listesinde nereler bulunuyor ? Bu sorunun cevabından önce Hong Kong'un ana bölümlerinden bahsetmek gerekiyor. Dünyanın km2 başına en yoğun nüfus oranına sahip bölgesi Kowloon bölgesi ve Hong Kong resimlerinde gökdelen tarlalarını andıran kısmı oluşturan Hong Kong Adası şehrin en can alıcı 2 noktası. Bu noktalar haricinde Lantau Adası ve New Territories şehirdeki diğer önemli bölgelerden. Hong Kong 'un bu en önemli 4 ana bölgesi de kendine has özelliklere ve gezilecek yerlere sahip . Bu yüzden Hong Kong gezilecek yerler listesini hazırlarken şehri bu 4 bölgeye ayırarak liste yapmaya karar verdim. Bununla birlikte sayfanın devamında bu 4 önemli bölgenin en önemli gezi noktalarını bulabileceğiniz bir de yazı ekledim.

  Pekiii Hong Kong 'da gezilecek yerler listemiz hazır , Hong Kong gezimiz için bize kaç gün gerekir ?

  Hong Kong'un en önemli bölgelerinden olan Kowloon ve Hong Kong Adası tempolu bir gezi ile 2 tam günde gezilebilir. Şehrin diğer önemli kısımları olan New Territories ve Lantau Adası içinse +1 er güne ihtiyacınız var . Ayrıca Hong Kong'da bulunan dünyaca ünlü eğlence parklarından Disneyland Hong Kong ve Ocean Park'ı da gezmek isterseniz 1 er gün de bu parklara ayırmanız gerekiyor. Kısacası Hong Kong gezilecek yerler listesinde bulunan en önemli yerlerin tümünü görebilmeniz için Hong Kong 'da en azından 4 tam güne ihtiyacınız olacağını unutmayın .  Hong Kong'u ana bölümlerine ayırdıktan sonra önce bir Hong Kong gezilecek yerler listesinde yer alan en önemli yerleri inceleyelim.

  Victoria Peak
  [​IMG]

  Victoria Peak ya da tam Türkçe karşılığı ile Victoria Zirvesi ; Hong Kong Adası'nda bulun 552 metrelik bir tepedir. Austin Dağı olarak da bilinen Victoria Peak Hong Kong gezilecek yerler listesinde 1 numarada bulunması gereken bir yer. Tarihi Peak Tramwayı ile Victoria Peak'e çıkabilir , zirve üzerinden muhteşem Hong Kong manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Çok güzel fotoğraflar da çekebileceğiniz Victoria Peak'de bulunan Madame Tussauds Bal Mumu müzesini de gezebilir , zirvedeki mağazalarda alışveriş yapabilir , cafelerde muhteşem Hong Kong manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


  Man Mo Temple

  [​IMG]

  Man Mo Temple Kowloon Bölgesi ve Hong Kong Adası'nda görebileceğiniz en otantik yer. Hong Kong Adası'nda bulunan Man Mo Tapınağı'na giriş ise ücretsiz. Girişte yoğun bir tütsü kokusu ile karşılaşacağınız tapınakta farklı ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Tapınakta özellikle Budistlerin ibadetleri hakkında farklı bir gözlem yapma şansına ulaşabilirsiniz. Hong Kong Adası'nın diğer önemli gezi noktalarından olan Hollywood Road üzerinde bulunan tapınağa mutlaka zaman ayırmalısınız.

  Disneyland Hong Kong & Ocean Park

  [​IMG]

  Hong Kong'daki önemli yerleri gezebilmeniz için en azından 3-4 güne ihtiyacınız var. Eğer bu süreden daha fazla bir vaktiniz var ise kentte bulunan Disneyland Hong Kong ve Ocean Park eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlayabilir. Özellikle çocuklu aileler için çok güzel birer gezi alternatifi olan parklarda gezebilmek için en azından 1 er gün ayırmanız gerekiyor. Tabiii Hong Kong'a kadar gitmişken dünyanın bir çok yerinde bulabileceğiniz parklara zaman ayırmak sizin tercihiniz. Hong Kong'da 5-6 günden fazla kalmayı planlıyorsanız Disneyland Hong Kong ve Ocean Park'a zaman ayırabilirsiniz.

  Disneyland Hong Kong : Lantau Adası'nda bulunan Disneyland 2005 yılından bu yana ziyaretçilere eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor . Paris Disneyland gibi Disneyland Hong Kong da Main Street, U.S.A., Fantasyland , Adventureland , Tomorrowland ve Toy Story Land olmak üzere toplam 5 ana bölümden meydana geliyor. Günlük 34000 ziyaretçinin gezdiği Disneyland'a giriş 399 HKD ( yaklaşık 100 TL) 'den başlıyor. Hong Kong Disneyland'a dilerseniz turlara katılarak gidebilir , dilerseniz de metro ile bireysel olarak gidebilirsiniz.

  Ocean Park ; Hong Kong'da sevdiklerinizle birlikte eğlenceli saatler geçirebileceğiniz bir diğer park. Disneyland'dan farkı ise bir çok farklı bölümden oluşuyor olması.

  Bunlar yunus gösterileri vb showları izleyebileceğiniz su memelileri parkı , bir çok farklı hayvan türünü yakından inceleyebileceğiniz hayvanat bahçesi ve büyükler için güzel deneyimler sunan lunapark .

  Dünyanın en popüler 7. eğlence parkı gibi birçok ödüle ve dereceye de sahip olan Ocean Park sevdiklerinizle birlikte çok güzel ve eğlenceli saatler geçirebileceğiniz bir yerdir. 1977 yılında açılan parkta şu an için 3'ü Roller Coaster ve 2'si Su Kaydırağı olmak üzere toplam 44 adet oyuncak ve etkinlik alanı bulunmaktadır. Ocean Park girişi ise yetişkinlere 280 HKD (yaklaşık 70 TL) , 3-11 yaş arasındakiler içinse 140 HKD (35 TL) 'dir.

  Kowloon Park & Hong Kong Park

  [​IMG]

  Hong Kong Adası ve Kowloon özellikle sahip oldukları gökdelenler ve yoğun nüfus oranı ilk anlar insanı büyülese de kısa bir zaman sonra yeteri kadar bunalmanıza neden olabilir. Özellikle Hong Kong Adası'ndaki gökdelenleri uzaktan izlemek güzel olsa da aralarında devamlı gezinmek , bir alttan bir üstten yolun diğer tarafına ulaşmaya çalışmak sizi yorabilir. İşte tam bunaldığınız bu anlarda kentin iki tarafında da biraz nefes alabileceğiniz parklar bulunuyor .

  Kowloon Park ; Kowloon bölgesinin hemen kalbinde bulunuyor . Şehrin en ünlü caddesi olan Nathan Road üzerinde bulunan Kowloon Park'ın hemen kenarında bir de Cami ve İslam Kültür Merkezi bulunuyor. Parktaki en güzel ayrıntılardan bir diğeri ise ücretsiz wi-finin bulunması  Hong Kong Park ise şehrin en yoğun kısmında biraz nefes alabileceğiniz bir park. Park içinde nikah bölümü olmasından dolayı parkta gezerken devamlı yeni evlenen (evlenecek) çiftleri görmeniz mümkün. Ayrıca "Admiralty" metro durağı parka yürüyerek 10-15 dakikalık bir mesafede bulunuyor.  Sokak Pazarları

  [​IMG]
  Hong Kong'da sokak pazarları kültürün tam bir parçası. Hong Kong'da alışveriş olgusunu en güzel yaşayabileceğiniz sokak pazarlarında eğlenceli vakit geçirebilir , kendinize ve sevdiklerinize birbirinden orjinal hediyeler alabilirsiniz . Hong Kong'da yapılacak şeyler sayfasında da bahsettiğim gibi sokak pazarlarını en azından alışveriş yapma niyetinde olmasanız bile görün, gezin.

  Sokak pazarlarının en etkileyici olanı Ladies Market. Adından da anlaşılacağı üzere pazarın hedef müşterileri kadınlar da olsa erkeklere göre de eşyalar bulunabiliyor. Hong Kong sokak pazarları arasında en büyük olma özelliği ile Ladies Market bir adım önce.

  Temple Street Night Market ; Hong Kong'un bir diğer ünlü sokak pazarı. Ladies Market kadar büyük olmasa da aynı kalitede ve tipte ürünler satılıyor . Jade Market diğer pazarlar gibi sokakta kurulmuyor . Bizdeki kapalı ve düzenli pazarlar gibi kurulan Jade Markette birbirinden güzel taş ve taştan yapılmış eşyalar , aksesuarlar satılıyor .

  Apliu Caddesi ise elektronik eşya ve diğer ıvır zıvırların satıldığı sokak pazarı . Hong Kong 'da bunlar dışında ikinci el eşyaların satıldığı Cat Street , kuş ticaretinin yapıldığı Bird Market , süs balıkların satıldığı Fish Market ve çiçek ticaretinin yapıldığı Çiçek Pazarı bulunuyor .


  Hong Kong'da gezilecek diğer önemli yerler
  [​IMG]

  Yukarıda adı geçen yerler haricinde eğer vaktiniz varsa Hong Kong'da gezebileceğiniz birçok yer bulunuyor . Dünyaca ünlü bal mumu müzesi Madame Tussauds , uzak doğu film yıldızlarına ait simgelerin bulunduğu Avenue of Stars , Kowloon'un en ünlü caddesi Nathan Road ve Tsim Sha Tsui , Lantau Adası'ndaki Giant Buddha (dev buda) & Po Lin Manastırı ve Hong Kong Adası'nda bulunan Dünyanın en uzun yürüyen merdiveni Hong Kong'daki diğer önemli gezilecek yerlerden..


  Alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş