Kapadokya Balon Turu

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda Uygu tarafından 3 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Sicak hava balonuyla uçus, diger her türlü uçustan çok farklidir, çünkü hiçbir hareket hissetmezsiniz. 500 metrelere ulasan yüksekliklerde yaptigimiz uçus esnasinda insanin hissettigi sey huzur ve sükûnettir.

  [​IMG]

  KAPADOKYA'DA BALON TURU

  Asagidaki yeryüzü yavasça sizden uzaklasir ve döner. Kalkistan hemen sonra agaç tepelerini adeta yalayarak harikulade Kapadokya manzarasinin üzerinde zahmetsizce uçarken kendinizi çok rahat hissedersiniz. Çevreyle tam bir ahenk içerisinde, muhtesem arazinin üzerinde hafifçe süzülmek sanki bir rüya gibidir.

  Kapadokya'nin derin ve yesil vadileri balonlarimizin benzersiz ve unutulmaz uçuslar yapmasi için adeta mükemmel bir oyun bahçesi olusturur. Hafif rüzgarlar bizi balondan baska hiçbir araçla gidilemeyecek yerlere götürür. Sonuçta balonla uçmak gerçekten çok eglenceli bir istir. O kadar ki, sezon ortasinda bazen uçarken agaçlardan kayisi bile topladigimiz olur.

  Balon nasil uçar?

  Balonlar yerçekimi ve sicaklik transferinin temel prensipleri sayesinde uçarlar. Balonun içindeki hava isindikça balon yükselir. Balonun içindeki hava sogudukça balon alçalir. Balonu uçurmak için önce güçlü bir vantilatörle sisirilir, sonra da bu hava isitilir.
  [​IMG]

  Uçus esnasinda neler hissedersiniz?

  Havalandiktan sonra hava akimlariyla birlikte hareket edildigi için herhangi bir sarsinti veya rüzgar hissetmezsiniz. Sepet, içinde bulundugu hava kütlesi içinde hareketsiz bir sekilde asili durur. Uçus yaptigimiz sakin kosullar altinda, sepeti sarsacak hiç bir sey yoktur, yani hissettiginiz hareket, bir asansörde hissettiginizden bile çok daha azdir. Agaç tepelerinin üstünden geçerek veya yükseklerde süzülerek uçarken hissedilen sey sadece huzur dolu bir duygudur. Yükseklik korkusu neredeyse hiç yasanmaz ve sayet yolcularimizin tercihi bu yönde ise, biz de sadece alçaktan uçariz. Bazi yolcular uçusta hissettiklerini sakin ve romantik olarak tanimlarken bazilari da uçusu nazik ve huzurlu olarak tanimlamaktadirlar.

  Uçus sirasinda yolcular ayakta mi duruyor, yoksa oturuyorlar mi?

  Normal olarak yolcular uçus esnasinda sepetin içinde ayakta dururlar, ama oturmak isteyen yolcu olursa onlara bu imkani saglanabiliyor.

  Nereye iniliyor?

  Üzerinde uçus yapilan pek çok tarladan herhangi birine rahatlikla inis yapilabiliyor. Yer ekibinin de ulasabilecegi uygun bir inis alani buldugunda, pilot yavasça inise geçebiliyor.

  Alıntı
   
 2. Mim

  Mim New Member

  Buyrun size balondan bir kaç tane fotoğraf :) Yolunuz düşerse mutlaka deneyin. ;)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. Uygu

  Uygu New Member  Teşekkürler Mim:))
   
 4. meri@s

  meri@s New Member

  Ben de teşekkür ederim Mim,

  fotograflar cok güzel, yeniden gitmek istiyorummmm :(
   
 5. Uygu

  Uygu New Member  Güzel bir deneyim olurdu :))
   

Bu Sayfayı Paylaş