Karmate / Nani (Albüm Tanıtım)

'Yeni Yerli Albümler' forumunda SeaBoy` tarafından 10 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

1. SeaBoy`

SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

Karmate / Nani (Albüm Tanıtım)

Nesrin Aksu

Bu değirmenin suyu hiç bitmeyecek

Pek çok usta müzisyenin destek verdiği ve Şevval Sam’ın da albüme bir ezgi okuyarak katkı sağladığı Grup Karmate, ilk albümleri Nani’yi müzikseverlerle buluşturdu. Karadeniz müziğini otantik yapısını bozmadan albüme taşıyan Karmate; Lazca, Gürcüce, Megrelce, Hemşince ve Türkçe halk şarkılarından oluşan ezgileri yorumluyor.

Karmate, dokuz kişiden oluşan bir Karadeniz müzik grubu. Albümleri Kalan müzik etiketiyle yayımlandı. Albüm ilk olunca grubun heyecanı da bir hayli fazlaydı. Karadeniz kültürüne bağlı kalarak müzik yapan Karmate, albümlerinin adını da Nani koymuş. Nani, çoğu Karadenizlinin dinleyerek büyüdüğü bir ninni.

Karmate, Lazcada “su değirmeni” anlamına geliyor. Üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgelediği için özellikle bu adı tercih etmiş grup. “Değirmen kültürü, günümüzde yok olma noktasına gelmiş, unutulan bir değer. Bu özelliğiyle Karmate, bizi ifade eden anlamlı bir isim oldu” diyorlar.
    Karmate, tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını, halk ozanlarının ezgilerini gün ışığına çıkararak sunuyor bize.

Karmate ilk albümleri Nani’yi, aslında pek tercih edilmeyen bir yöntemle, hücum yani canlı kayıtla kaydetmiş. Böylece daha samimi ve coşkulu bir kayıt ortaya çıkmış. Albümde, Lazca, Gürcüce, Megrelce ve Hemşincenin yanı sıra Türkçe halk şarkıları ve besteler de var…

Şevval Sam, İsmail Hakkı Demircioğlu, Efkan Şeşen, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin gibi usta isimlerin desteklediği albümde, Şevval Sam, “Gene Aldı Bir Merak” adlı ezgiyi okuyor. Dün Taksim Balans’ta albüm tanıtım konserini yapan Karmate üyeleriyle bir araya geldik. Resul Dindar (vokal), Oktay Üst (kemençe, vokal), İsmail Avcı (tulum), Gökhan Özkan (akordeon, vokal), Muhterem Sur (buzuki, lavta, bağlama), Eshat Alpkaya- Aliş (klasik gitar), Yıldırım Yalçınkaya (bas gitar) ve Ömür Arslan (perküsyon) hem heyecanlarını hem de albümün oluşum sürecini paylaştılar.

Bu Sayfayı Paylaş