Kış Türlüsü

'Yemek Tarifleri' forumunda "DOĞU$" tarafından 5 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. "DOĞU$"

"DOĞU$" <b>Eurovision Delisi :)</b>

Kış Türlüsü

6 kişilik
    5 dakika
    Tencerede orta ateşte yaklaşık 45 dakika

Malzemeler

Kuzu eti (Kuşbaşı doğranmış, 300 gr.)
    Ispanak kökü (300 gr.)
    Kereviz (1 adet)
    Havuç (1 adet)
    Kabak (1 adet)
    Domates (1 adet)
    Patates (1 adet)
    Patlıcan (1 adet)
    Pırasa (1 adet)
    Soğan (1 adet)
    Sivri Biber (1 adet)
    Sarı Biber (Yarım adet)
    Kırmızı Biber (Yarım adet)
    Salça (1 çorba kaşığı)
    Sarımsak (4 diş)
    Su (2 su bardağı)
    Tereyağı (2 çorba kaşığı)
    Tuz ve Karabiber

Püf Noktası

Kış mevsiminde yetişen sebzeler ve kuzu eti ile yapılması gerekir. Tercihe göre kış türlüsünü zeytinyağlı da yapabilirsiniz.

1.Adım

Tencereye 2 çorba kaşığı tereyağını (tercihinize göre margarin yağı da olabilir) atın ve kızdırın. 1 adet soğanı ince ve küçük küçük doğrayın. 4 diş sarımsağı ikiye bölün ve tencerede pembeleşinceye kadar birlikte soteleyin.

2.Adım

1 adet havucu büyük dilimler şeklinde kesin. 1 adet kerevizin kabuklarını soyun ve kerevizi havuç gibi büyük dilimler halinde kesin.

3.Adım

Soğanlar pembeleşince 300 gr. Kuşbaşı doğranmış kuzu etini tencereye ekleyin ve etler suyunu verip çekene kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Etler pişince kestiğiniz havuçları, ardından da kerevizleri tencereye ekleyin.

4.Adım

Havuç ve kerevizler kavrulurken, 1 adet orta boy patlıcanın kabuklarını alacalı bir biçimde soyun ve büyük büyük dilimleyip tencereye atın. 1 adet pırasayı da büyük dilimleyin ve tencereye koyun. Ardından 1 adet patatesi yine aynı şekilde kesin ve tencereye ekleyin. Üzerlerine 1 çorba kaşığı salçayı koyun ve iyice kavurun.

5.Adım

1 adet kabağı dörde bölün ve kabakların içini bir kenara ayırın. Kabağın geriye kalan kısmını jülyen biçiminde kesin ve tencereye ekleyin. 1-2 dakika pişirin. Renkli biberleri birkaç parçaya bölün. 300 gr. ıspanak kökünü renkli biberlerle birlikte tencereye ekleyin ve üzerine yeterince tuz ve karabiberi serpin.

6.Adım

3 su bardağı sıcak suyu tencereye dökün. 2 adet sivri biberi birkaç parçaya bölün ve tencereye ıspanak köklerinin üstüne koyun. 1 adet domatesi büyük küpler şeklinde kesin ve tencereye koyun. Tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte 20-25 dakika pişirin.

Bu Sayfayı Paylaş