Kitaplardan Alıntı Cümleler ..

'Şiirler ve Güzel Sözler' forumunda SeaBoy` tarafından 21 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. curium

curium Primus inter pares

....hatunlar ne istediklerini bilmezler, demişti. '' eğer naziksen, hanım evladı olursun.
    Sertsen duygusuz... Asla yeterince zeki olmamazsın ama umutsuz bir vakaysan yeterince
    salak olabilirsin.''

sandta marton - kadınlar ne ister sayfa 80

2. curium

curium Primus inter pares

yol üzerindeki
    engellere takıldığında
    aşkın gerçek olduğunu
    ve bir günün bile önemli olduğunu fark ettim.

Kristin Hannah - Kız Kardeşler Arasında sayfa 468

3. zipper

zipper quae nocent docent

"Yeryüzünde insanlardan başka hiçbir canlı kendi türünü öldürmez biliyor musun?"

Koca Sevimli Dev / Roald Dahl

4. zipper

Anılar silinse de, zaman,her şeyi unutturacak bir hızla geçip gitse de,hayatın beli bir yerinde ardımızda bıraktığımız sandığımız " keder" bizimle kalıyor..

Kürşat Başar / YAZ

5. zipper

6. zipper

Denedim aza kanaat etmeyi
    Seni haddinden çok sevmemeyi denedim
    Olmadı, ben bu yürek işlerini hiç beceremedim...

Hadi Beni Aşk'tan Yarat / Özgür Gümüşsoy

7. zipper

"İyi geldin şu zamanlarıma, hoş geldin…
    Lakin sol göğsüme külliyen cefa getirdin
    Hep böyle geçmişte mi ararsın, yeni ağrılara merhemi
    Elbet bir gün, şifayı kapar senin de güzelliğin…

Yüreğim kekeme, seni sevdiğini söyleyemeyecek kadar
    Kibirlenme fazla, tamam gönlümdeki yerin büyük ama
    Senden de büyük Allah var!"

Hadi Beni Aşk'tan Yarat / Özgür Gümüşsoy

8. zipper

ve ben, bu gece, yaşamın belirli bir saydamlığı karşısında hiçbir şeyin önemi kalmadığı için kişinin ölmek isteyebilmesini anlıyorum. bir insan acı çeker, mutsuzluk üstüne mutsuzluğa uğrar. katlanır bunlara, yazgısını benimser, iyice yerleşir içine. saygı görür. sonra, bir akşam, hiç: bir zamanlar çok sevdiği bir dostuna rastlar. dostu biraz dalgın konuşur onunla. eve dönünce, adam kendini öldürür. sonra gizli dertlerden, bilinmeyen acılardan söz edilir. hayır. ille de bir neden gerekirse, dostu kendisiyle dalgın konuştuğu için öldürmüştür adam kendini. böyle işte, dünyanın derin anlamını duyar gibi olduğum her seferde, onun basitliği şaşırttı hep beni..

Albert Camus / Tersi ve Yüzü

9. zipper

"Biriktirdiklerini sürüklerken insan; hareket edemeyecek kadar ağırlaşıyor. "

Ece Temelkuran / İçeriden Kıyıdan Konuşmalar

10. zipper

'' Eğer, hayatınızın herhangi bir anına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim.

Biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken... Öteki, bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün... Herkes aşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu.

Ama aslında bu kadar basitti işte: Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan aşıksın.''

*

''Güzel kalan yaralar vardır...

Sen de benim bazen zamansız bir dokunuş, bazense mevsimsiz bir yağmurla sızlayan ama hep güzel kalan yaramsın... ''

Kürşat Başar / Başucumda Müzik

11. zipper

"Buradayım... yağmur öyle çok yağıyor ki görmesen bile sürekli onu duyuyorsun. uyurken hep ıslanıyormuşum gibi geliyor.
    Sana ne çok yazıyorum ama hiçbirini yollamıyorum...yazar yazmaz her şey eskiyor sanki, sözcükler uzaklığa ve zamana dayanıklı değil.
    Sen de hep bu yeniden kurgulanmış, ayıklanmış kartlarla yetinmek zorunda kalıyorsun. Sevmeyi bilmediğim doğru ama özlemeyi ve hissetmeyi bildiğimi sanıyorum.
    Buradayım, yağmur yağıyor ve anlayabildiğim, kendim hakkında, sözcükler halinde belirginleştirebildiğim tek şey bu? komik mi?"

Sen Olsaydın Yapmazdın Biliyorum / KüRşat Başar

12. zipper

"Günde iki sayfa Kur'an okumayan bir adam, sana dinden bahsediyorsa, onda ahlak var mıdır?
    Namazlarını tavuğun yem yediği gibi paldır küldür kılan bir adam, sana dinden bahsediyorsa, onda ahlak var mıdır?
    Emanete hıyanet eden, ticarette ortağını kazıklayan bir adam, sana dinden bahsediyorsa, onda ahlak var mıdır?
    Kardeşlerinin arkasından konuşan, onları çekiştiren, gıybet eden ya da yalan söyleyen bir adam, sana dinden bahsediyorsa, onda ahlak var mıdır?
    Onda samimiyet var mıdır?"

Hamza / Ömer Faruk Dönmez

13. zipper

"Unuttum demeler baştan sona hikâye...
    Kim, neyi unutabilmiş ki? O'ndan ayrıldıktan sonra isterse onlarca kişi ile sevgili ol, hatta aradan yıllar geçsin ve evlenip çoluk çocuğa karış...
    Başkasının elini tuttuğunu gördüğünde, şuranda bir şey düğümlenecek...
    Söylenen bütün sözler unutulur, bütün mektuplar yakılır; ama hissedilen hiçbir şey unutulmaz. Giden, eli boş gitmez; alır gider...
    Bir şey bırakmaz mı dersin? Bırakır...
    Hiçbir şey bırakmadı, desen de mutlaka bir şarkı bırakmıştır ve ne yaparsan yap, o şarkıya rastlayacaksın."

Servet Saygınoğlu / Güz Sonrası

14. SeaBoy`

SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

Sevgi üzerine kullanılabilecek bütün mecazları üstüne alınmadır aşk. Aşk acıdır, hasrettir. Hicran ve hayrettir, firkat ve gurbettir. Gözyaşı ve ahtır; tazarru ve münacattır. Aşk ölümdür, can vermedir, kurban olmadır.
    "Yalnızca bir türlü aşk vardır; ama görüntüleri binlerce türlüdür" der bir bilge. Üç çeşidini söyleyelim biz:
    Aşk beşeridir; şakayla başlar, sorumluluk getirir. Gözden girer, gönülde yaşar. Surete meyledenler ziyandadır.
    Aşk platoniktir; sohbetle başlar, zahmet getirir. Zihinden girer, gönülde yaşar. Siretini süslemeyenler yol şaşırır.
    Aşk İlahidir; imanla başlar, vahdete götürür. Gönülde doğar, gönülde yaşar. Sırrı saklamayanlar, başını verir.

İskender Pala | Kitab-ı Aşk

15. SeaBoy`

SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

Gerçekten de aşk, karşılıklı oturmak, yüzyüze veya aynı noktaya bakma, şiir okumak, sevgiliden utanacak kadar terbiyeli davranmak, güzel şeylerden bahsedip gülmek ve asla iffet sınırının ötesine uzanmamaktır.

İskender Pala | Kitab-ı Aşk

16. zipper

Kimini kıymetini bildikleri eğitiyor, kimini hayat.
    Kimini vicdanı eğitiyor, kimini kırılan umutları…
    Şu hayatta hepimizin ders aldığı bir şeyler var.
    Sen nasıl bir ders aldın ki benden uzağa düşürdün kalbini?
    Oysa bir otursan, dinlesen beni...
    Soğuk mu soğuk İstanbul akşamında bir çay içelim seninle. İçimiz ısınsın…

Süleyman Güden / Sıram Geldi

17. zipper

İnsan, tuhaf bir mahlûk Müştak Bey . Kendisine değer verenden kaçar, eziyet edeni sever...

Ahmet Ümit / Sultanı Öldürmek..

18. Didosh

Didosh Active Member

"Bazı insanlar söz verirken verdikleri sözün anlamını bilmiyorlar," dedim.
    "Evet, kesinlikle. Ama yine de sözünde duruyorsun işte. Aşk budur. Aşk her şeye rağmen sözünde durmaktır."
    John Green - Aynı Yıldızın Altında|

Kim “zaman ilaçtır” dediyse görünüşe göre hiç yara almamış.
    |Mark Billingham - Ölüme 5 Kala|

“Aylar sonra ilk defa gözlerim bir işe yarayacak seni görerek.”
    |Franz Kafa - Milena’ya Mektuplar|

"Gökkuşağı, siyah beyazmış. Meğer; ona renklerini veren, seninle ıslandığımız yağmurlarmış..."
    |Önder Deniz Çavuşlar - Şehre Keder Yağıyor|

19. SeaBoy`

SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

Kızın biri arayıp " ölmek insanın canını çok yakar mı?" diye soruyor.
    Bak tatlım, diyorum, evet yakar ama yaşamaya devam etmek çok daha fazla acıtır.

Chuck Palahniuk | Gösteri Peygamberi

20. SeaBoy`

SeaBoy` " ۱۹ ٦ط "

İnsanlar, hiçbir yere giden yolculuğunda küçük bir adımla başladıklarını unutuyorlar.

Chuck Palahniuk | Gösteri Peygamberi

Bu Sayfayı Paylaş