Maçka - Trabzon

'Karadeniz Bölgesi' forumunda Uygu tarafından 5 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member


  Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Gümüşhane karayolu üzerinde ve Trabzon'a 29 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 365 metre olan ilçenin yüzölçümü 1000 mm²'dir. 2009 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi göre ilçe nüfusu 25.723 kişidir.

  [​IMG]

  Konumu

  Ladin ormanlarının ağırlıkta olduğu vadilerin ortasındaki bir dere yatağına kurulmuş olan ilçe merkezi, doğal güzellikler bakımından Trabzon'un en zengin yerlerindendir. İlçenin 17 km kadar güneyindeki Sümela Manastırı (Meryem ana), Trabzon ili ve Maçka ilçesinin turizm gelirleri bakımından önem arz etmektedir.


  [​IMG]

  Tamamıyla yüksek dağlardan oluşan Maçka arazisi, 2000 metreye kadar ormanlarla, daha yükseklerde ise otlaklar ve dağ bitkileri ile kaplıdır. Yayla denilen bu yüksek yerler manzarası, temiz havası ve kaynak suları ile doğal güzellikler yönünden eşsizdir. Meşhur Zigana Geçidi de buradadır. Ünlü ve Trabzon ilinin turizm potansiyeli en yüksek yörelerinden biri olan Şolma Yaylası, turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.

  İlçenin Şolma Yaylası; merkeze 22 km uzaklıkta çam ormanları ile çevrilmiş, soğuk suyu düz çimenleri ve çeşitli kokulu çiçekleri ile görülmeye değer bir yayla konumundadır.

  Maçka ilçesinde turistik değerlere sahip görülmeye değer birçok yayla vardır. Bunlardan bazıları; Kiraz Yaylası, Labazen Yaylası, Kulindağı Yaylası, Mağura Yaylası (her yıl ağustos ayının ilk pazarı mağura yayla şenliği olarak kutlanmaktadır.) , Figanoy Yaylası ve Lişer Yaylalarıdır. Lişer Yaylası (Ocaklı-ispela) her yıl 7 Temmuz günü çevre yaylalar ve köylerden gelen insarılarla "Soğuksu Şenlikleri"ni kutlamaktadır.

  Tarihi eserler

  Turizm bakımından Doğu Karadeniz'in ve Trabzon'un en önemli ilçelerinden olan Maçka'da birçok tarihi eser bulunuyor. İlçede bulunan tarihi eserler ise şunlardır:


  [​IMG]

  Sümela Manastırı

  İlk olarak 4. yüzyıl'da Atinalı iki keşiş tarafından mevcut bir mağarayı genişleterek yapılan kilise, 6. ve 13. yüzyıllarda da genişletilmiştir. Meryem Ana'ya ithaf edilen manastır, bir iddiaya göre ismini Latincedeki "Panaghia Tou Menas" dan (Karadağın Bakiresi)almaktadır. 1461 yılında bölgenin Osmanlı egemenliğine girmesinden sonra da faaliyetlerine devam etmiştir.
  Su kemerleri, kilise ayazma, mutfak, öğrenci odaları, kütüphane, erzak depoları ve mahzenler bulunan manastırdaki frensklerin bir bölümü tahrip edilmiştir.

  Trabzona 47 kilometre, Maçka'ya 17 kilometre uzaklıkta Altındere Milli Parkı içinde bulunan manastıra, Trabzon Maçka Sümela arası çalışan minibüslerle kolay, güvenli ve ucuz bir şekilde yaz, kış istediğiniz an gidebilmeniz mümkün.Bu araçlarımız, Trabzon Liman'ı karşısında bulunan Çömlekçi Minibüs Duraklarından her 15 dakikada bir hareket etmektedir.İster kişisel ,ister gruplar halin de Maçka Minibüs durağına gelip, araçlarımızla birlikte Sümela'yı ziyaret edebilirsiniz. 1990 yılından beri hizmet veren SS. 1 Nolu Traizbzon Maçka Sümela Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifimiz sizlere hizmet vermek için vardır.

  Vazelon Manastırı

  Maçka'ya 8 kilometre uzaklıkta Gümüşhane karayolu üzerinde Kiremitli Köyü'nün çam ormanları arasında yer almaktadır. Manastırın ilk kurucusu ve yapım tarihi bilinmemektedir.Bununla birlikte bazı araştırmacılar MS 270 ve MS 317 tarihleri arasında kurulduğunu belirtiyorlar. Günümüze oldukça büyük değişiklerle gelebilen manastırı, imparotor Justinianus onartmıştır. Bugünkü görünümünde manastırın sağır duvarlı birinci katına batısına merdivenle çıkılmakta ve buradan da küçük bir hole ulaşılmaktadır.

  Bu girişin iki yanındaki koridorlar ve çevresinde üçerden altı oda yer almaktadır. Son derece harap ve perişan durumdaki manastırda yalnızca yapı kalıntıları vardır. Manastır 1923 yılında terkedilmiştir. Tüm bunlara rağmen halen eski ihtişamının izlerini taşımaktadır. Vadi boyunca akan ırmakta kültür balıkçılıği manastıra yakın bir alanda yetiştirilmektedir. Manastıra günü birlik turlar acentalar tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca Maçka Trabzon Sümela minibüs durağı günü birlik turlar düzenlenmektedir. Çömlekçi ve Maçka dan Sümelaya çok rahat bir şekilde ulaşıp ziyaret edilebilir.

  Kuştul Manastırı

  Maçka'nın Atasu (Galyan) Beldesi Şimşirli Köyü'nde bulunan manastır, vadiye hakim bir tepe üzerinde kurulmuştur. Diğer manastırlar kadar tanınmış olmamakla birlikte gelen yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.


  [​IMG]

  Köyler

  Sındıran-Mulaga
  Akarsu-Larhan, Akmescit-Zanoy,
  Alaçam-Konga, Alataş-Mandiranyon,
  Altındere-İstalita, Anayurt-Kransa,
  Ardçlıyayla-İskopya, Arıkaya-Valena,
  Armağan-Kok, Bağışlı-Konaka,
  Bahçekaya-Olasa, Bakımlı-Ağursa
  Bakırcılar-Kizera,
  Barışlı-Zagena,
  Başar-İstama, Çamkonak-Mesohor,
  Çamlıdüz-Paparaza, Çıralı-Melanlı,
  Çatak-Meksila, Çayırlar-Çayırlar,
  Çeşmeler-Zenha, Cinali-Cinali,
  Coşandere-Kosbitiyos, Arzonoz, Dikkaya-Zavera,
  Duralı-Oksa, Ergin-Armanos,
  Esiroğlu-Anbela, Gayretli-Hozari,
  Günay-Sesara, Gürgenağaç-Yanakandoz,
  Güzelce-Pontila, Güzelyayla-Ferğanlı,
  Hamsiköy-Ciharlı, Kapıköy-Kapıköy,
  Kaynarca-Limli, Kırankaş-Verana,
  Kırantaş-Kudula, Kiremitli-Sersa,
  Yeşilyurt-Hacevera, Yazılıtaş-Yanandoz
  Yukarı Yeşilyurt-Sivoy
  Ocaklı-İspela,
  Ormanüstü-Kusera, Ormaniçi-Kodila
  Ornekalan-Magura
  Ortaköy-Hordokop
  Yazlık-Livera
  Mataracı- İlaksa
  Sevinç-Soldoy
  Taşalan-Mesailli
  Oğulağaç-Kadrul

  *

  wikipedia
   

Bu Sayfayı Paylaş