Şatolar ve Yabancı Kaleler

'Ülkeler' forumunda Uygu tarafından 28 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uygu

  Uygu New Member

  Goluchow kalesi

  [​IMG]

  Polonya’da 1650 yılında inşa edilen Goluchow kalesi Rafal Leszczynski için savunma amaçlı yapılmıştır. Sonra, Rafal’ın oğlu tarafından görkemli bir büyük eve dönmüştürülmüştür.

  İki buçuk yüzyıl, sonra kaleye sahip olan Czartoryskis Dzialynska’nın daha geç Izabelası, Fransız Rönesans’ın tarzında tekrar restore dilmiştir. Şu kale, ormanın içinde muhteşem bir şato görüntüsüne sahiptir.


  ***
  Bojnice Kalesi

  [​IMG]

  Slovakia’yanın en eski kalelerinden biridir. Mimari yapısıyla çoğu Slovak yapılarından farklıdır. Kale ile ilgili ilk kayıtlar, Zobor manastırından bir dokümanda 1113′ yılında yapıldığı tespit edilmiş. Latince yazılı olan doküman kral Koloman ve üst Nitra’da Aziz Hypolita’nın likör manastırına ait olduğu doğrulanmaktadır. Başlangıçta kale, tahtadan yapılmış ve daha eski olan kaleden dışarı doğru büyütülmüş. 13. yüzyılda aşamalı olarak, Poznanovec ailesinin malı olarak taş yapı haline dönüştürülmüştür. Kalenin dış duvarları, düzensiz kayalık araziye göre şekil verilmiş olup, bundan dolayı uzatılan güçlendirmeyle sağlam bir hal almıştır. Bu kadar tadilat ve evrim geçiren büyük bir şato görünümlü kale gerçekten muhteşem bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.


  ***

  Doorwerth kalesi
  [​IMG]

  Doorwerth kalesi, eskiden Dorenweerd kalesi olarak bilindi. Onun isminin mevcut hali 1800 yılında kalmadır Kalenin ilk olarak 1260 yılında ahşaptan yapıldığı tahmin edilmektedir. Sonrasında ise aynı tarihten bir yangın sonucu yıkıntı haline gelmiştir. Sonraki yıllarda ise kal tekrarda inşa edilmiştir. 1944 yılında Almanlar tarafından yıkılmıştır. 1983 yılında tekrar büyük bir tadilattan geçirilerek bugünkü halini almıştır. Şu an şato görünümüyle 18. yüzyıl mimarisini günümüz şartlarında sergilemektedir.

  ***

  Lulworth Kalesi

  [​IMG]


  Lulworth kalesi, İngilterede Dorset’te 17. yüzılda inşa edilmiştir. Kale aslında avcılıkta kullanılmak üzere konut olarak inşa edildiği için Sahte kale denilmektedir. Kaleyi Thomas Howard tarafından 13. Vikont Blindon için yapılmıştır. İki kule v üç katlı yapıdan oluşan kale gerçekten bir sağlamlık abidesi gibidir.

  ***

  Vaux-le-Vicomte Şatosu (Chteau de Vaux-le-Vicomte)

  [​IMG]


  Şato de Vaux le Vicomte, Fransa, Melun’un yakınındaki Maincy’de 1658 yılında inşasına başlanıp 1661 ylınıda bitirilmiştir. Şatonun inşası toplam 3 yıl sürmüştür. Şatonun mimari yapısı barok tarzıdır. Şato (Dilber Ile en Mer) Nicolas Fouquet için inşa edildiği söylenmektedir. Şatonun büyüklüğü, yüksek çatısı ve bahçesi göz doldurmaktadır

  ***

  Craigdarroch kalesi

  [​IMG]

  Craigdarroch kalesi, İngilterede, Viktorya zamanı, varlıklı kömür baronu Robert Dunsmuir’in hanımı için bir aile evi olarak 1890lar’da inşa edildi. Yeşillikler içinde yüksek çatısı ve bacaları tam bir aile yaşantısı sürülecek bir ev diyebiliriz.

  ***

  Matsumoto Castle

  [​IMG]

  Matsumoto kalesi, Japonya’nın, Nagano bölgesinde, Matsumoto şehrinin tarihi kalelerinden biridir. Kalenin büyük kısmının, 1593 ile 1594 arasında tamamlandığı düşünülür. Kalenin siyah duvarları ve yayan kanatlarından dolayı karga kaleside denmektedir. Bir flatland mimarisinin örneğidir. Tam bir japon klasiği diyebiliriz. Sadece rüyalarınızda görebileceğiniz kadar muhteşem.

  .
  ***

  Eilean Donan kalesi

  [​IMG]

  Eilean Donan kalesi, İskoçya’da küçük Eilean Donan adasında inşa edildi. Orijinal kale, Vikingler’e karşı bir savunma olarak Alexander II için 1220′de yapıldı. 1719 Nisanın’da kale, yeniden inşa ediliyor fakat sonrasında İspanyol askerler tarafından işgal edildi. Kale, tekrar alınsada tekrar yıkıldı. Kale birçok büyük savaşlar görmüştür. Şuanki muhteşem mistik görüntüsü masallar gibidir.

  ***

  Segoia’nın Alcaza’rı “Alcazar of Segovia”

  Segovia’nın Alczarı’nın (Tam olarak “Segovia kalesi”), kayaların üzrine oturtulmuş sağlam temellere sağip bir bir taş yapı şato, kale, saray karışımı bir yapıdır. Şato, bina ve ön tarafında yüksek kale duvarları olan avludan oluşmaktadır. İspanyanın Segovia şehrinde olan bu kale gibi şato İspanyolların en gözde saraylarından biridir. Segoia’nın Alcázarı başlangıçta, bir istihkam olarak inşa edilmiş, sonradan ise kraliyetle ait bir saray, resmi bir hapishane, kraliyetle ilgili bir top fakültesi ve askeri bir akademi olarak o zamandan beri hizmet ettmiş. Bina tarih kokan bir kale şato karışımı saraydır. O kadar işlev sahibi ki binaya şato, kale ve saray üçlemesi diyebiliriz.

  [​IMG]


  Neuschwanstein Şatosu

  Küçüklü büyüklü bir çok kulesi olan, apartman görünümlü 6 katlı Neuschwanstein kalesi, 19. yüzyılda yapılmış Bavarian kalesidir. Almanya’da, Hohenschwangau’nun yakınında yapılan şato Ludwig II tarafından inşa edildiş. Yapı yeşillik alanın içindeki mimari görünüşü gerçekten etkileyici bir manzara oluşturmaktadır.
   
 2. Uygu

  Uygu New Member

  Moritzburg kalesi

  [​IMG]


  Moritzburg kalesi, küçük Moritzburg Dresden şehrinde 1542 yılında inşa edilmiş barok tarzı bir Alman kalesidir. Saxon’un Dük Moritzi için av binası olarak 1546 kullanılmış. Şato görünümlü bina göl kenarında doğa ile iç içedir. Şato etrafında küçük dinlenme ve müştemilak evleri bulunmaktadır.

  ***

  Peles Şatosu

  [​IMG]


  Peles şatosu veya Peles kalesi Romanya’da yapılmış oldukça romantik bir şatodur, 1873 ve 1883′ün arasında 10 yıl süren inşaat sonucunda bu muhteşem şato yapılmıştır. Bazı otoriteler tarafından Avrupanın ve hata dünyanın en güzel şatosu olduğu düşünülmektedir. Peles kalesi, neo-Rönesans tarzında tasarlanmıştır. Alman mimar Wilhelm Doderer ve Johannes Schultz tarafından yapılan bina, Çek mimar Karel Liman tarafından 1893 ve 1914′ün arasında biraz değişime uğramıştır. Başlangıçta kraliyetle ilgili ailenin yaz evi olarak kullanılmış olup daha sonrasında, 1914′te kral Carolun ölümünden sonra defi buraya yapılmıştır. Çok güzel bir şato.

  ***

  Pötipen Sarayı

  Pötipen sarayı, Perth’in yakınında, İskoçyada yapılmış muhteşem bir yapıttır. William Atkinson tarafından Mansfield’in kontları için 1808′de inşa edildi. Kale gibi bir çatısı ve kırmızı kumtaşından inşa edilen duvarları ile, Gürcü Gotik tarzının klasik bir örneğidir. Büyük camları ve güzel peyzaj edilmiş bahçesi ile ibrlikte yeniliğini korumaktadir.

  [​IMG]


  San Lorenzo Manastırı

  Escorial dağının ayağında olan San Lorenzo manastırın inşaat öncesi yerini İspanya Kralı 2. Philip tarafından seçilmiş. İspanyanın savaşta elde ettiği zaferlerden biri olan 1557 Aziz Quentin’in muharebesi zaferini anmak için bu görkemli muhteşem bina yapılmış. Bina inşaatı ilk köşe taşı 23 Nisan 1563′de konmuş. Tasarım ve inşaası Juan Bautista de Toledo tarafından başladı. 1667′de Toledo’nın olümünden sonra bina inşaatına Toledonun çırağı Juan de Herrere tarafından devam edilerek 1584 tamamlanmış. Bu muhteşem yapının toplam inşaat süresi 21 yıl sürmüş.


  [​IMG]


  Almourol kalesi

  Almourol kalesi, küçük kayalık bir adada, Tagus nehrinin ortasında, Portekiz’de inşa edilmiş. Kale, Reconquista esnasında kullanılan şövalyelere ait Tapınaklar kalesiymiş. İlkel bir lusitanian tabyası olduğu ve son Ortaçağ’a kadar Roma zamanlarından yerleşildiğine inanılıyormuş. 1129 yılında Portekiz’e ait askerlerin, adayı fethettiğinde kale vardı.Kalenin neredeyse suyla bütünleşmiş görünümü muhteşem.


  [​IMG]

  ***

  Madrit Kraliyet Sarayı “Royal Palas of Madrit”

  [​IMG]


  Madrit sarayı ilk olarak Cordoba’nın emriyle Muhammet tarafından ileri karakol için yapılmıştır. Bağımsız Toledo krallığı 1036′da bu ileri karakolu aldı. Karakol artık yaşlı bir kale olarak kalınca 16. YY’da tekrardan inşa edildi fakat 24 Aralık 1734′de bina yangın sonucu küllere karışmış.Kral V Philip yeni sarayını bu ileri karakol kalesinin aynı yerine yeni sarayının inşa edilmesi emrini verdi. İnşaat Berniniesque tarafında 1738′de başlamış olup 1755′de bitmiştir. Ortaya çıkan yapı ise dünyanın en güzel saraylarından birisi olmuştur. Tek kelimeyle mükemmel.

  ***

  Chambord Şatosu “Chateau de Chambord”

  [​IMG]

  Loire vadisinde en büyük şatosu olan şato de Chambord, Fransa kralı François av yapmak için ihtiyaç olduğundan kullanmak amacıyla sadece hizmet etmek için inşa edilmiş. Şatonun yapımı ve tasarımı ile ilgili bir çok iddalar var. Su kenarında ve muhteşem çimlerle kaplı yeşil bahçesiyle şato daha sonra kraliyet evi olarak da kullanılmıştır.

  ***

  Butron Kalesi

  [​IMG]


  Butrón kalesi İspanya’nın Gatika beldesinde 14. yüzyıl ortalarında inşa edilmiş. Kale, Bizkaia tarihinde hizipçi dövüşlere tanıklık etti.
  Birkaç yüzyıl boyunca kendi başına bırakılan kale mimari olarak oldukça kötü bir duruma düşmüştür. Daha sonra, kalenin mevcut romantik görünüşünü veren mimar tarafından 19 yüzyılda Bay Francisco tarafından yapıldı. Kle küçük ama romatik ve güçlü görüntüsü ile bir sanat eseri niteliği taşımaktadır.

  ***

  De Haar Kalesi “Kasteel de Haar”

  [​IMG]


  Hollandada inşa edilen De Haar Kalesi 14. yüzyılda yapılmış. Mevcut kale 1892 ve 1912′in arasında, orijinal ykıntıları birleştirilerek ekrar inşa edildi. Bu muhteşem yapı o kadar çok ayrıntıya sahip ki bu yüzden kaleden çok bir şatoya benzemektedir. Yeşil bahçe içinde olan kale iki kulesi ve 3 katlı binası ile mükemmel bir eser olarak gözükmekte.

  ***

  Manzaneres Kalesi

  [​IMG]


  Madrid’den 30 mil kuzeyde Manzanres şehrinde 1475′te inşa edilmeye başlanmış. O yıllarda Madrid’te 100 den daha az ev sayısı olduğu dönemde 300 vatandaş kalenin sınırlarındaydı. Kalenin en belirgin özelliği dört adet kuleye sahip olması ve etrafının bitkilerle çevrili olmasıdır.

  ***

  Gravensteen kalesi

  [​IMG]


  Belçikada olan bu kalenin ilk olarak dokuzuncu yüzyılda inşa edildiği sanılmaktaymış. Daha sonra mevcut kale, 1180′de Alsace’nin Philipi tarafından tekrardan inşa edilerek yapıldı. Kalenin tarihi dokusu ve bir tarafının suyla, diğer tarafının ise karayla bağlantılı olması görsel açıdan kaleyi kusursuz hale getirmektedir.

  ***

  Chenonceau şatosu

  [​IMG]


  Küçük Chenonceaux köyünün yakınında, Fransa’da Loire vadisinde bulunan Cher nehri üzerinde değirmenin yerinde 11. yüzyılda inşa edilmiş. Günceli malikane olan şato, Fransız Rönesans mimarı Philibert Delorme tarafından 1500′de takrardan tasarlanmış. Nehrin üzerinde olan şatonun altındaki kemerler müthiş bir mimarlık örneği.

  ***

  Belsay kalesi

  [​IMG]


  Belsay kalesi, İngiltere, Belsay’da Orta Çağ’a özgü 14′üncü yüzyılda yapılmış bir kaledir. Ana yapı, yuvarlaklaştırılan köşeler, dikdörtgensel kulesi ve mazgallı siperlerin, 1370 de iinşa edildiği sanılmaktadır. Kalenin üç katı yıllarca Middleton ailesinin evi olarak görev de yapmıştır. Şu an ki durumu değer kaleler ile kıyaslandığında pek iyi sayılmaz.

  ***

  Bekvedere Sarayı

  [​IMG]

  Viyana bölgesinde prens Eugenesi tarafından inşa edilen barok bir saray kompleksidir. Prens ilk kararında 1717′de, üst Belvedere’yi inşa etmekti. Daha sonra 1721 ve 1722 ve iç dekorasyon sırasında yapılan inşaat takip eden yıl tamamlanmış. Önündeki havuzu ve bahçesi ile bakımlı ve muhteşem bir görüntüsü var.

  *

  Binaişletim
   

Bu Sayfayı Paylaş