Türkiye İnterneti Nasıl Kullanıyor?

'Teknoloji Haberleri' forumunda sha. tarafından 9 Nis 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
  1. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Intel'in geçtiğimiz sene yaz aylarında binin üzerinde kişi ile yaptığı Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması ülkemizin bilgisayar alışkanlıklarını ortaya koyuyor.
    Intel'in yaptığı "Türkiye Bilgisayar Kullanım ve Tutum Araştırması", ülkemizde farklı yaş gruplarının bilgisayar ile ilişkisini ortaya koyuyor.
    İnternet kullanımı yaş aralıklarına göre değişiklik gösteriyor
    Araştırmaya göre 16-19 yaş grubunun dörtte üçü internette her gün en az bir saat zaman geçiriyor. 20-24 yaş grubunda bu oran yüzde 69'a düşüyor. 16-19 yaş grubundaki kişilerin yüzde 10'unun internet bağlantısı tüm gün açık.
    45 ve üzeri yaş grubunda halen internete bağlanan kişilerin yarısı her gün 1-4 saat internette zaman geçiriyor.
    Yaş arttıkça değişenler
    Yaşa bağlı olarak değişkenlik gösteren en önemli konuların başında bilgisayar ve internet algısı geliyor. İletişim, sohbet, sörf gibi kullanım alanlarının önemi yaş düştükçe, eğitim ve araştırma gibi konuların önemi ise yaş yükseldikçe artıyor.
    Araştırmaya katılan 45 yaş ve üzeri kişilerden %71'i bilgisayarın temel yararının çocukların eğitimi, %45,4'ü araştırma, %40,3'ü de okul ödevleri olduğunu belirtiyor.
    Yaş arttıkça internette yapılanlar değişiyor
    Bilgisayarda ne yapıyoruz?
    Gençler ise daha çok eğlence ve iletişim için bilgisayar sahibi olmak istiyor. Emeklilerin %22,9'u internette araştırma ve gezi, %22,1'i kendini geliştirmek ve %18,3'ü de iletişim, e-posta ve chat amacıyla bilgisayardan yararlanıyor.
    Araştırmada çeşitli etkinlikleri ne sıklıkta gerçekleştirdikleri sorulan kullanıcıların yüzde 40'ı müzik dinlediğini, indirdiğini, satın aldığını belirtirken, ikinci sırada e-posta okumak ve göndermek, üçüncü sırada web sitelerinde dolaşmak, dördüncü sırada ise chat yapmak yer alıyor.​

2. Dejavu

Dejavu Member

Başarılı bir gözleme benziyor.

3. Özgür

Özgür Administrator Site Yetkilisi

Türkiye`de internet = mesene + feysbık :)

4. sha.

sha. ..daha çirkin, daha huysuz

Herkes için aynı durum söz konusu değil ki Özgür.
    Mesela sen kendinden düşün senin için de mi onlar sadece ?
    Tamam gerçekten iyi bilmeyenler için evet budur diyebilirsin ama diğerlerini yok saymamalı :)

5. Dejavu

Dejavu Member

Aslında Özgür'ün dedikleri ilk öğretilenler:) Bende 8 sene önce ilk bilgisayarımı aldığımda ne yapabilirim diye sorduğumda chat yapabilirsin,oyun oynayabilirsin,müzik dinleyebilirsin diyorlardı.Malesef ülkemizde yanlış yönlendirme diye bir kavram söz konusu bu hususta. Ben hep böyle kalıcağını düşünmüyorum.Bilgisayar ve internet değişik iş imkanları ve kazanç yolları sağlıyor ve bizler bunu yavaş yavaş kavrıyoruz.

6. GüLümSé!

GüLümSé! ●şιιя ρєяιѕι●

Bence İnternet Küçük Bireyler için Çok Zararlı. (13 yaş aşagı)

Kadın pazarlama,Reklamlara kadar çıktı...Buda Serbest halınde internette dolaşan Reklamlar,siteler,Sanal Sohbet ortamları Çocuklar için En büyük Tehdit.

Bu Sayfayı Paylaş