Yalova Armutlu ilcesi

'Marmara Bölgesi' forumunda sha. tarafından 14 Oca 2010 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. sha.

  sha. ..daha çirkin, daha huysuz

  [​IMG]

  İlçenin Tarihi Yapısı


  Armutlu Bizanslılar tarafından kurulmuş tarihi bir yerleşim merkezidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Handere Mevkiinde 300 haneli evden bahsetmektedir. İlçemiz merkezi daha sonraları Rumlar tarafından bugünkü yerine taşınmıştır.

  Armutlu'nun Osmanlılar tarafından fethi İkinci Orhan zamanında (1320) olmuştur. Fetihten sonra Mudanya ve Tirilye'den getirilen Türkler Armutlu'ya yerleştirilmişlerdir.

  Bursa İli ile İstanbul İli arasında köprü vazifesi görmesi nedeniyle İlçemiz daima önemli yerleşim birimi olmuştur. Bu nedenle Armutlu'nun ilk adı Armodies(Gözetleme Yeri) olarak geçer.

  Armutlu; Gemlik Körfezinin Kuzeyinde ve Tan Dağlarının Batıya devamı olan etek kısımlarında kurulmuştur. İlçenin Güney ve Güneybatı kesimleri düzlük olduğu halde Kuzey ve Doğuya doğru arazi yükselmektedir. Armutlu'dan geçerek Güneyde denize dökülen Armutlu Deresinin meydana getirdiği düzlük İlçe arazisinin en verimli sahalarını oluşturmaktadır. Armutlu Güneydoğu'dan Gemlik, Doğudan Orhangazi, Kuzeydoğudan Yalova İli ile, Güney, Batı ve Kuzeyden de deniz ile çevrilmiştir. Gemlik' e 37 km.lik, Yalova'ya ise 55 km.lik karayolu ile bağlı olan Armutlu'nun Mudanya ve İstanbul ile de deniz yoluyla bağlantısı mevcuttur.

  Coğrafik Yapısı

  Şirin ilçe Armutlu, Marmara Denizi'nin doğusunda Gemlik Körfezi'nin kuzeyinde Yalova İline bağlı bir yerleşim merkezidir. Güneydoğudan Gemlik ,doğudan Orhangazi, kuzey doğudan Yalova İli ile güney batı ve kuzeyden deniz ile çevrilmiştir. Gemlik'e 37 Km'lik, Yalova'ya ise 55 Km'lik karayolu ile bağlı olan Armutlu'nun Mudanya ve İstanbul ile deniz yolu ulaşımı mevcuttur. 28 bin hektar yüz ölçümüne sahip ilçe (kadastro görmüş yerler olarak) güney ve güney batı düzlük olduğu halde, kuzey doğuya doğru arazi yükselmektedir. İlçe merkezinden geçen Armutlu Deresi Marmara Denizine dökülür. Armutlu ilçesi Yalova ilinin en dağlık bölgesidir. Samanlı dağları, Bozburuna kadar batıya doğru uzanır. Bölgenin dağları ve yükseltilerini ise Karlık dağı 867mt, Daz dağı 867mt, Samanlı dağı 867mt ve Erikli dağı 838mt ile oluşturmaktadır. İlçenin %70'lik bir bölümü eğimli diğer kısımları düzlüktür. İlçenin denizlerde olan burunları ise Kalem burnu, Çelikkaya burnu, Ayı burnu, Meyhane burnu, Kapaklı burnu olarak sıralanır. En önemli akarsuyu Kaledere Akarsuyudur. Tipik bir Marmara iklimine sahip olan ilçe, yazları sıcak, kışları yağışlı ve ılıktır. Makilik, fundalık ve zeytinlikler ile çam ormanları bitki örtüsünü oluşturur.

  Jeolojik Durum

  Armutlu ilçesi, Marmara havzasının Gemlik Körfezinden sonra gelen Bozburun ile koy çıkışını teşkil etmektedir. Meydana gelen yer sarsıntıları ile bölgede oluşan çökmeler sonucu, zaman aşımına uğrayan topraklar rüzgar, yağmur gibi dış etkenler ile yer altında meydana gelen iç etkenlerle oluşum yapısının özelliği değişikliğe uğramaktadır. Vaktiyle oluşan bu çökmeler ile kıyıda Gemlik-İzmit gibi Körfezleri, denize kıyı Armutlu ilçesinin sahip bulunduğu topraklar gibi küçük koylar oluşturmuştur. İçlerde ise Sapanca ve İznik gölüne kadar uzanan deniz sularının olduğu, Samanlı ve Katırlı dağların yamaçlarında deniz hayvanları fosiller bulunması ile tespitleri yapılmaktadır. Binlerce yıl meydana gelen iç ve dış etkenler sonucu ilçe bugünkü arazi konumunu almıştır. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen son yüzyılların en büyük hazin sonuçlarının meydana geldiği Marmara Depreminde hiçbir yapı yıkılmamış olup, orta ve ağır hasarlı bina bulunmamaktadır. İller Bankası kanalıyla yaptırılan Jeolojik ve Jeoteknik zemin etütleri sonucunda, zeminin sağlam olduğu tespiti yapılmış, "Yerleşime Uygun" alanlar olarak belirlenmiştir. İlçede bu tarihten sonra yapılaşma deprem yönetmeliğine uygun hükümlere göre inşa edilmeye başlanmıştır. 1999 depreminden sonra Marmara denizi ve kıyılarında mevcut fay hatları nedeni ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokolle ilçede deprem istasyonu kurularak zemin hareketleri rutin olarak izlenmektedir.

  Ekonomik Yapısı

  İlçemizin % 70'lik bölümü eğimli, diğer kısmı düz arazidir. Sanayi kuruluşları, büyük işyerleri bulunmamakla, zeytincilik, balıkçılık ve turizm ağırlıklı faaliyetler mevcuttur. Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi ile Yöre halkı dayanışma içindedir. Yöremiz; hayvan yetiştirilmesine elverişli olmasına rağmen; gerek ekonomik şartlar, gerekse yeterli meraların olmayışı üretimin her geçen gün azalmasına sebep olmaktadır. İlçemiz Köylerinde ise hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Turizm ağırlıklı çalışmalara daha fazla özen gösterilmesi halinde daha fazla ekonomik gelişmeler sağlanabilir. İlçemiz Kaplıcalarının ekonomik ve kültürel yönden değerlendirilmesi önemli faydalar sağlayabilir. İlçemizde Ziraat Bankası ile, Tarım Kredi kooperatifi bulunmaktadır. İlçemiz Bozburun mevkiinde 68000 adet fıstık çamı, 22000 mavi selvi, 24000 akasya ağacının dikimi gerçekleştirilmiştir.  Turizm Yapısı

  Son yıllarda turizm ağırlıklı yatırımlar mevcuttur. İlçenin gerek jeotermal kaplıcalara, gerekse Marmara bölgesinin en temiz denizine sahip olması turistik önemi artırmaktadır. Sağlık turizmi açısından da her yıl önemi bir o kadar artan ilçede yerli ve yabancı yatırımların teşvik edilmesi yönünde çalışmalar mevcuttur. Bir sahil ilçesi olan Armutluda turizm iki yönlüdür. Bunlardan ilki ve en eski turizm şekli kaplıca turizmidir.  Kaplıca Turizmi

  Armutlu Yalova yolunun 3. km.sine vadinin yüksekçe bir sırtından çıkan jeotermal su, kaplıca turizminin temelini teşkil etmektedir. Suyun bulunduğu yer ağaçlarla kaplı, dinlenmeye uygun, havadar bir bölgedir. Armutlu Kaplıca suyu Türkiyede en fazla radyoaktiviteye sahip kaplıca suyudur. Kaplıcaların sıcaklığı 57 santigrat derece ile 73 santigrat derece arasındadır. Armutlu kaplıcalarından istifade Bizans döneminden başlamaktadır.İlk banyo o zaman kurulmuştur.

  Bu bölgede Belediye ce yap işlet devret modeli ile yaptırılan modern turistik bir olet ile ; Belediye ye ait otel, motel ve pansiyon türü tesisler mevcuttur.  Deniz Turizmi

  Armutlu da deniz turizmi kaplıca turizmi ile bağlantılı olarak 1962-1964 yılları arasında sahilde Başbakanlık Dinlenme tesislerinin kurulmasıyla başlamıştır.

  Armutlu 16 km. lik bir sahil şeridine sahiptir. Yılandar mevkiinde yaklaşık 4 km. lik kumsal bir sahil mevcuttur. Devamlı poyraz rüzgarının etkisi altında olduğundan , çöp ve pislikler tutunamayıp karşı sahillere taşınmakta olduğundan, henüz kirlenmemiş , tertemiz bir denizi vardır.  Doğa Güzelliği

  Deniz güzelliğinin yanı sıra Armutlu Doğa güzelliğine de sahiptir. Sahiller Zeytinlikler ve bahçelerle ; sahili hemen takip eden araziler ise zeytin, çam , çınar, kestane ve meyve ağaçları ile kaplıdır. Birbirini takip eden şirin koylar bulunmaktadır. Yeşil ve mavinin hakimiyeti ilk bakışta insanı cezp etmektedir.Gemlik-Armutlu ve Armutlu – Yalova karayollarının çevresi ile dağ köyleri civarı zaman zaman sahilden uzaklaşmak isteyenlerin piknik yapabilecekleri güzel alanlardır. Bu alanlar , su kaynakları ve çam ağaçları ile kaplı orman içerisindedirler. Yer yer tepeler deniz ve dağ manzaralarına sahiptirler.

  Armutlu ilçesinin en cazip yönü hem deniz hemde sağlık turizminin bir arada olmasıdır. Kaplıcalar bölgesindeki ve ilçe içindeki belediye banyoları çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerle denizden istifade etmek isteyen kişileri aynı anda ilçeye çekebilmektedir. Bu özelliği ile her yaş kesimine hitap etmektedir.  Avcılık

  Yaz sezonunda su sporlarına olanak sağlayan Armutluda kış sezonunda avcılık büyük önem taşımakta olup yerli turistlerin ilgisini çekmektedir.  Eğitim Yapısı

  İlçemiz halkının % 90'ı ilk ve ortaokulu bitirmiştir. Kültürel olarak İstanbul'a yakınlığı nedeniyle kültürel yapı İstanbul'a yatkındır. Mudanya ve Trilyeden gelen Türklerin Armutlu'ya yerleşmesini müteakip, Rus istilası sebebiyle gelen Gürcüler ile 100 kişiye yakın laz ve 25 aile kadar da Doğu kökenli hemşehrilerimiz burada yerleşmişlerdir. İlçemizde 2(iki) adet ilköğretim okulu, 1(bir) adet lise bulunmaktadır. Ayrıca her yıl dikiş-nakış kursu açılarak eğitim verilmektedir. 1(bir) adet kütüphane İlçemiz halkı ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. İlçemiz halkının yararlanabileceği 1(bir) adet futbol sahası; 1 adet halı saha mevcuttur.  Sağlık yapısı

  İlçe Merkezi

  Armutlu Merkez Sağlık Ocağı bünyesinde 2 doktor , 1 sağlık memuru ,3 hemşire, 3 ebe , 1 laboratuvar teknikeri , 1 röntgen teknisyeni , 1 memur ve 1 söz. personel hizmet vermektedir.

  Armutlu 112 Acil Yardım İstasyonu bünyesinde 2 doktor , 2 sağlık memuru , 2 hemşire , 2 ebe , 4 şöför ve 1 ambulans hizmet vermektedir.

  Fıstıklı Köyü Sağlık Ocağı

  Fıstıklı Köyü Sağlık Ocağı bünyesinde 1 doktor ve 1 hemşire hizmet vermektedir.  Kapaklı Köyü Sağlık Ocağı
  Kapaklı Köyü Sağlık Ocağı bünyesinde 1 doktor , 1 sağlık memuru ve 1 ebe hizmet vermektedir.

  KÖYLERI

  Fıstıklı Köyü

  Hayriye Köyü

  Kapaklı Köyü

  Mecidiye Köyü

  Selimiye Köyü
   

Bu Sayfayı Paylaş