Zekâi Tunca

'Biyografiler' forumunda Pl1 tarafından 9 Tem 2014 tarihinde açılan konu

 1. Pl1

  Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

  [​IMG]

  Zekâi Tunca, Ankara (Tatlar) da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra Yıldırım Bayazıt Sanat Enstitüsü tesviye bölümünü ve 1967'de Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunu (Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi) bitirdi.

  Bulunduğu her ortamda şarkı söyletilmesi şeklindeki müzik ilişkisi merhum Hikmet Taşan vasıtasıyla katıldığı Dr. Recai Özdil topluluğunda notalı ve sistemli çalışmaya döndü. Aynı yıllarda İsmail Baha Sürelsan topluluğu ile de teması oldu.

  1964 de Ankara Radyosu' nun bir sınavında ilk on finalist arasına girdi.

  1965 de Birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları Derneğinin düzenlediği ses yarışmasında Ankara birincisi oldu.

  1966'da TRT' nin açtığı en geniş kapsamlı stajyer sanatçı sınavını, ilk sıralarda başardı. Ankara Radyosundaki altı aylık ilk dönem stajda, Saadet İkesus, Cengiz Tanç, Muammer Sun, Ferit Sıdal, Ruşen Ferit Kam, Turan Toper gibi hocaların derslerinden yararlandı.

  Zorunlu hizmetle yükümlü olduğu öğretmenlik ya da askere gitmek durumundan dolayı, başarılı giden bu stajı bırakmak zorunda kaldı. 1967 Ağustos' unda Nurcan Tunca ile yeni evliyken, Ordu Endüstri Meslek Lisesi' ne öğretmen olarak atandı. Çocukluğundan beri olduğu gibi, Ordu' daki hayatında da, hep müzikle ilgilendirildi.

  Orduda bulunduğu yıllarda, Trabzon' da düzenlenen Doğu Karadeniz bölgesi ses yarışmalarından, 1969'da ikinci, 1970' de birinci oldu. Bu yarışmalarda, merhum Temel Şükrü Doğru ve arkadaşlarıyla dostluk kazandı. 1970' de Trabzon'dan katıldığı TRT Çok Sesli Koro sınavını kazanarak Ankara Radyosuna geri döndü. Bu koroda batı müziğinin önemli hocaları ve şeflerinin ders ve çalışmalarında nota,solfej, şan sahasında ve müzik ufkunun genişlemesinde büyük kazanımları oldu.

  1971'in ilk günü oğlu Mehmet Alper dünyaya geldi. 1972 - 1974 arasında topçu yedek subay olarak, askerliğini (Polatlı-Malazgirt,Ağrı,Van,Elazığ,Erzincan 'ı dolaşarak) yaptı ve tekrar çok sesli koroya döndü. 1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği, yetişmiş(solist) sanatçısı oldu. Yeni görevinde merhum Çinuçen Tanrıkorur' un desteklerini şükran ve rahmetle anar. Bu görevinin yanı sıra TRT müzik dairesi uzmanlığı, repertuar ve denetleme kurulları ve sanatçı seçim sınavı komisyonu üyeliklerinde bulundu.

  1996 yılında kendi isteği ile, TRT den, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği korosu solistliğine atandı. 1978-1981 yılları arasında ODTÜ Türk Müziği topluluğunu çalıştırdı. 1979' dan bu yana 15 albüm yaptı. İlk bestesi "Alın Yazımsın" 1981 de Milliyet gazetesi anketinde üçüncü seçildi. İkinci bestesi "Birisi Var ki" 1983' de ikinci oldu.

  Bunlar: 1985' de "Bahar çiçek çiçek" (9 uncu), 1986' da "Leylakları Sümbülleri" (3 üncü)1987' de "Olmaz mı?" (3 üncü).Aynı yıl "Bilmem ki hangimiz daha yorgunuz" (TRT - TÜTAV beste yarışması mansiyon)1988' de "Git Gidebilirsen" (Milliyet ikincisi, Hürriyet Altın Kelebek birincisi, TRT ödülleri birincisi) "Sen İlk Değil Son Değilsin" (3 üncü) "Yüreğime Kör Düğümler Atılmış" (7 inci) 1989' da "İmkansız"( Milliyet birincisi,Hürriyet-Altın Kelebek beste ve TV yıldızı, TRT ödülleri birincisi, TV' de yedi gün, Gong Dergileri v.b.) 1991 de "Gözüm Kesmiyor" (6 ncı) 1992' de "Üzme Beni" (1 inci) 1995' de "Tanrım" (2 inci) 1996' da "Beni Sevmeye Devam Et" (İlk 10) Ve 2004' de "Aşka Merakım Ezelden" (TRT Alaturka Beste Yarışması Birincisi) gibi şarkılar takip etti. Bütün bu şarkılar, zamanın en gözde sanatçıları tarafından seslendirildi. "İmkansız" ayrıca, Milliyet'in son 27 yılın şarkıları ve son 50 yılın şarkıları özel listesine de girdi.

  Son şarkıları: "Yalana Bak, Seni Sormalı, Mehmedim, Seni Aşksız Bırakmam, Gönlüne Sağlık, Güldürme (v.b.)" Türk Müziğine açık nadir radyo ve televizyonlarda mütavazi ölçülerde seslendirilmektedir. Milliyet' in geleneksel ödül konserlerinde, gerek kendi şarkılarının seslendirilmesinde, gerekse konserin tamamının seslendirilmesinde solist oldu. 1998' de verilen Devlet Sanatçılığı ünvanı diğer bütün sanatçılar için olduğu gibi ihtilaflı durumda sürmektedir.

  Yurt içinde, hemen her yerde ve yurt dışında (Cezayir, Suriye, Sovyetler Birliği, Avustralya, Amerika, Almanya, Hollanda, İtalya, Bosna, Belçika, İsviçre, Arnavutluk, Tataristan da) özel ve resmi konserlerle kitlelere Türk Müziği tadını sundu. Halen Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solistliği görevini sürdürmektedir.

  Kaynak: zekaitunca.com

  Zekâi Tunca'nın bazı eserleri:

  Bu devirde bu dünyada
  Bunca güzel içinde birisi var ki
  Gözlerinle konuşsan benimle
  Gözyaşımda saklısın ağlayamam ben
  Haklısın ne kadar üzsen de beni
  Her seferinde hep böyle
  Kapıldım sana bir mecnûn gibi
  Leylâkları sümbülleri
  Onun olmaya hakkım yok
  Seninle tattım ben her mutluluğu
  Sensizliği ben seçmedim
  Yıldızlara baktırdım fallarda çıkmıyorsun
  Yüreğime kör düğümler atılmış
   
 2. Pl1

  Pl1 Mary Poppins Site Yetkilisi

  Bunca güzel içinde birisi var ki

  [ame=http://www.youtube.com/watch?v=addd3xXpqFo]Bunca Güzel İçinde Birisi Varki ZEKAİ TUNCA !!!!! - YouTube[/ame]

  Ayrıntılı bilgileri:
  Beste : Zekâi Tunca
  Güfte : İlkan San
  Makamı : Muhayyer kürdî makamı
  Usûlü : Sofyan usûlü

  [​IMG]

  Sözleri:

  Bunca güzel içinde birisi var ki
  Bana sevgi ile bakışı başka
  Kalbimde yer eden çok oldu amma
  Onun şu gönlümü yakışı başka

  Nakarat:
  Kışımı bahara döndürdü benim
  Sanki bir kısmeti tutuyor elim
  Kabına sığmayan coşan bir selim
  Benimle çağlayıp akışı başka

  Simsiyah saçları okşanmak ister
  Bağrında gülleri koklanmak ister
  Bir altın kalbi var saklanmak ister
  Cana can katıp ta akışı başka

  (Nakarat)​
   
 3. cihanarmagn

  cihanarmagn Member

  Birçoğunu not aldım çok işime yaradı bu bilgiler teşekkürler.
   

Bu Sayfayı Paylaş